A A+ A++

Muzeum Ziemi Kociewskiej w dniach od 19-21 czerwca br. roku zorganizowało II Starogardzki Festiwal Nauki. Jego celem było przybliżenie uczniom i absolwentom szkół średnich tematyki prowadzonych na Pomorzu badań naukowych. 

W wydarzeniu licznie udział wzięła młodzież ze starogardzkich szkół średnich. Sala konferencyjna Dworca PKP wypełniona była każdego dnia trwania Festiwalu. Grupy liczyły około 200 osób.

Uczniowie uczestnicząc w wykładach zaznajomili się z osiągnięciami nauki, które przedstawione zostały im w atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzaniu ciekawości świata i radości jego poznawania.

Wykłady prowadzili prelegenci z zakresu nauk społecznych, humanistycznych,  nauk o zdrowiu i bezpieczeństwie.

Podczas pierwszego spotkania, 19 czerwca zebranych przywitał Dyrektor Muzeum Mariusz Brodnicki oraz zastępca prezydenta ds. Społecznych Maciej Kalinowski, który oficjalnie dokonał otwarcia Festiwalu.

Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Maciej Kalinowski przywitał gości i dokonał oficjalnego otwarcia II Festiwalu Nauki

– Witam wszystkich bardzo serdecznie, w szczególności uczniów naszych szkół średnich – rozpoczął Maciej Kalinowski. – Moi drodzy, to już drugi Festiwal Nauki w Starogardzie Gdańskim. Pierwszy odbył się w 2021 roku. Na wstępie chciałbym podziękować organizatorowi – Muzeum Ziemi Kociewskiej i Panu dyrektorowi Mariuszowi Brodnickiemu za organizację – kontynuował. Dziękuję także naszym Prelegentom z Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Dziękujemy Państwu za Wasz udział i możliwość przybliżenia naszym uczniom zakresu tych wszystkich tematów. Życzę uczniom aby ta wiedza, którą tutaj dzisiaj pozyskacie została z Wami na dłużej – dodał. Oficjalnie otwieram II Festiwal Nauki w Starogardzie Gdańskim.

Do uczniów zwrócił się także Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki.

– Czas szkoły podstawowej jest czasem odkrywania talentów, zdolności, poznawania samego siebie – mówił.  Natomiast szkoła średnia jest po to, żeby już rozkręcać, rozwijać swoje talenty i zdolności. Dlatego organizujemy Festiwal Nauki zapraszając różne uczelnie, żeby młodzież mogła jednak wybrać swój zawód.

Jednym z prelegentów był Dr Mateusz Zientarski z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Jego wystąpienie podczas Festiwalu Nauki dotyczyło Wojny w Ukrainie jako punktu zwrotnego w globalnej architekturze bezpieczeństwa. Wykład koncentrował uwagę na tym, co dzisiaj bardzo ważne, co ogniskuje uwagę naukowców z dyscypliny nauk o bezpieczeństwie czyli wojny w Ukrainie.

Dr Mateusz Zientarski przybliża uczniom zakres tematów jaki im przedstawi podczas Festiwalu Nauki

– W przystępny sposób i przystępnym językiem chciałbym dzisiaj przedstawić zebranym uczestnikom dlaczego ta wojna ma wielkie znaczenie i co niesie ze sobą dla społeczności międzynarodowej, bezpieczeństwa międzynarodowego – mówił Mateusz Zientarski.

Szczegółowy program II Starogardzkiego Festiwalu Nauki obejmował:

19 czerwca 2023 r. – poniedziałek (godz. 10:00-15:00) – Zarządzanie, Ekonomia, Pedagogika, Filologia.
• dr Filip Borysewicz (Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku) – Problem wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce.
• dr Justyna Cherchowska (WSS-E w Gdańsku) – Uczelnia przyjazna – czyli o tworzeniu warunków wspierających studiowanie osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
• mgr Paulina Reglińska (WSS-E w Gdańsku) – Wpływ Pedagogiki przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej na wszechstronne zainteresowanie ucznia nauką i jego więź ze szkolnictwem.
• mgr Berenika Gliniecka (WSS-E w Gdańsku, DPS w Rokocinie) – Motywacja – co zrobić, żeby chciało nam się bardziej?
• dr hab. Artur Bracki, prof. UG (Uniwersytet Gdański) – Czy język tak jak pieniądze ma narodowość? (Współczesne środkowoeuropejskie realia językowe).
• dr hab. Artur Bracki, prof. UG (UG) – Wybrane zagadnienia z zakresu porównania systemu oświaty w Polsce i Ukrainie.
20 czerwca 2023 r. – wtorek (godz. 10:00-15:00) – Bezpieczeństwo, Psychologia, Etyka.
• dr hab. Gracjan Cimek, prof. AMW (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) – Czym zajmują się stosunki międzynarodowe?
• dr Mateusz Ziętarski (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) – Wojna w Ukrainie jako punkt zwrotny w globalnej architekturze bezpieczeństwa.
• dr Jacek Kołtan (Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim) – Dlaczego (nie)zasługujemy na nasze sukcesy? Problemy z etyką sukcesu i sprawiedliwością społeczną
• mgr Danuta Karasek (Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Gdańsku) – Bezpieczeństwo społeczności lokalnych w świetle współczesnych zagrożeń.
• mgr Tomasz Turzyński (WSBezp. w Gdańsku) – Psychologia w pracy policji.
21 czerwca 2023 r. – środa (godz. 10:00-15:00) – Dzień Zdrowia (Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne, nauki o zdrowiu).
• Rektor, dr Katarzyna Strzała-Osuch (Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie) – Kształcenie lekarzy w Polsce a braki kadrowe w jednostkach systemu ochrony zdrowia – stan obecny i prognoza na przyszłość.
• mgr Julia Osuch (PSW w Kwidzynie) – Zainteresowanie studiami w zagranicznej filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej na podstawie wybranych państw.
• dr Mariusz Brodnicki (UG)- Żywienie w depresji
• Ekipa medyczna (PSW w Kwidzynie) – Pielęgniarki, ratownicy medyczni

Fot. Anna Więckiewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiękny zwyczaj wciąż żywy w Bukowinie Tatrzańskiej. Nigdzie indziej go nie spotkacie
Następny artykułUkraińscy przywódcy przemilczają ukraiński antysemityzm