A A+ A++

W miesiącach letnich obecność os w Polsce jest większa, ze względu na ich pracę. Jednak w ostatnim czasie ich aktywność jest nad wyraz zauważalna przez mieszkańców. Czy to powód do obaw?

REKLAMA

Owady uwielbiają słodkie przekąski, więc na pewno znajdą się w okolicy ciast, dżemów czy napoi. Choć widać, że lgną nie tylko do słodyczy, a także do wytrawnych potraw. Problem, który nazywany jest „plagą os” to zwyczajny cykl życia owadów.

– Owady są zwierzętami zmiennocieplnymi i ich aktywność w dużej mierzę zależy od temperatury otoczenia. W tym sensie obserwowana duża ich liczba nie jest czymś nadzwyczajnym. Nie używałbym jednak słowa plaga, bo sensie biblijnym ma ono inne znaczenie – tłumaczy Krzysztof Frąckiel, główny specjalista ds. ochrony przyrody z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Wskazane jest jednak zachowanie ostrożności. Osoby nieuczulone nie są narażone. Jednak ci, którzy są wrażliwi na jad osy mają problem.

– Natomiast prosiłbym mieszkańców o zachowanie ostrożności. Osy same z siebie nie atakują człowieka, a mogą powodować indywidualne reakcje alergiczne w przypadku, gdy nastąpi użądlenie. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli w miejscu ogólnie publicznym osy założą gniazdo, należy je w sposób bezpieczny usunąć i najlepiej przenieść w inne miejsce, nie zabijając owadów – kontynuuje specjalista z parku.

W tym roku strażacy już wiele razy wyjeżdżali do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłowych. Należy pamiętać, że druhowie prowadzą działania ratownicze w związku z zagrożeniem w obiektach, w których przebywają dzieci oraz osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się. W pozostałych przypadkach obowiązek taki spoczywa na właścicielu lub zarządcy. Ewentualne działania straży pożarnej mogą się ograniczyć do przeprowadzenia ewakuacji osób znajdujących się w zagrożonym terenie otwartym lub pomieszczeniach, oraz wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia.

Na takie akcje wyjeżdżali m.in. strażacy z OSP Janów: 

Zdjęcia – OSP w Janowie/Facebook: 

(orj)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWarsaw Rising – edukacyjna gra o Powstaniu Warszawskim dostępna za darmo
Następny artykułPrzyłącz się do akcji „Pierwszy dzwonek”! [ Społeczeństwo ]