A A+ A++

Wymiana poszycia dachowego, wykonanie pochylni dla osób z niepełnosprawnościami, posadzek i ogrzewania podłogowego , a także budowa konstrukcji wiaty rowerowo-śmietnikowej to tylko niektóre prace, które zakończono w ostatnim czasie przy przebudowie zabytkowego dworca w Pilawie. Polskie Koleje Państwowe S.A. informują, że inwestycja idzie zgodnie z planem.

Obecnie trwają prace przy kominach oraz przy renowacji elewacji budynku, gdzie wykonywane są nowych tynki i konserwowane drewniane elementy konstrukcyjne. W najbliższym czasie rozpocznie się m.in. wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, która zostanie odtworzona na wzór historycznej.

Zabytkowy budynek, który posiada unikatowy wygląd, z charakterystyczną elewacją w formie muru pruskiego, datowany jest na 1877 r. i jest objęty ochroną konserwatorską. Parterowy dworzec dawnej Kolei Nadwiślańskiej leży przy liniach 7 z Warszawy w kierunku Dorohuska oraz 12 ze Skierniewic do Łukowa.

PKP S.A. informuje, że w ramach inwestycji zmieni się układ funkcjonalny pomieszczeń. Do przestrzeni obsługi podróżnych, czyli holu stanowiącego jednocześnie poczekalnię, będą prowadzić schody i podjazd. Wystrój jego wnętrza będzie zainspirowany architekturą z czasu powstania dworca. Poza stolarką okienną, kasową i drzwiową w kolorze brązowym odtworzona zostanie boazeria. Natomiast posadzka w biało-czarną szachownicę będzie bardzo podobna do tej zrealizowanej w Białymstoku. Poza tymi detalami wnętrze zaprojektowano dość nowocześnie. Podróżni znajdą w nim gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. W pobliżu poczekalni ulokowano pokój dla opiekuna z dzieckiem i toalety. Resztę przestrzeni na parterze dworca zajmą pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych oraz niewielki lokal na wynajem.

Nowym elementem na elewacji będą zegary. Dworzec zyska również iluminację subtelnie podświetlającą jego bryłę nocą.

info. i fot. pilawa.com.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGorące lato Pegimeku
Następny artykułProdukcja lodów idzie pełną parą. Na czele sąsiad Polski