A A+ A++

Na początku każdego mebla jest projekt. Wszystko zaczyna się w głowie projektanta, który przelewając swój pomysł w szkic, bierze pod uwagę rynkowe trendy i wsłuchuje się – czy to bezpośrednio czy to poprzez sprzedawców – w oczekiwania klientów. Nie może bowiem być inaczej w firmie, która w swoje DNA ma wpisane zorientowanie na klienta i jego potrzeby: w firmie ROM.

Dobry projekt jest kluczem do sukcesu rynkowego. Mebel musi mieć to coś: podobać się wizualnie, a jednocześnie posiadać walory użytkowe i być po prostu wygodnym. Jedynie przygotowanie kilkunastu projektów rocznie gwarantuje efekt w postaci modelu, który staje się rynkowym przebojem.

PROTOTYP

Szkic projektanta to z kolei podstawa do zbudowania prototypu. Za jego budowę odpowiedzialny jest Dział Rozwoju. W tym dziale nie tylko powstają prototypy mebli, ale testowane są również nowe rozwiązania pod kątem ich wytrzymałości, wygody i jakości zastosowanych materiałów.

Wykonanie prototypu nowego modelu pozwala sprawdzić, jak wybrane materiały, funkcje komfortu i wmontowana elektronika współdziałają ze sobą. To również czas i miejsce na wprowadzenie niezbędnych korekt, aby prototyp mógł przejść do kolejnego etapu: odbioru mebla i szkolenia instruktorów, których głównym zadaniem jest wdrożenie mebla do seryjnej produkcji.

SERIA TESTOWA

Kolejnym etapem jest już produkcja: serce każdej firmy produkcyjnej. To tutaj zostaje wyprodukowany model z serii “0”. Ten etap jest niezwykle ważny, ponieważ weryfikowana jest powtarzalność wszystkich elementów przeznaczonych do dalszej produkcji, a instruktorzy mają jeszcze możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian i korekt. Proces przygotowania do produkcji kończy się opracowaniem dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej modelowanej w oprogramowaniu 3D. W taki sposób powstaje także wiele instrukcji wykonawczych dedykowanych do poszczególnych stanowisk produkcyjnych.

Każdy wdrażany do produkcji mebel ma dedykowanego instruktora. Jest on „ojcem chrzestnym” projektu, zna szczegóły procesu produkcyjnego i jego głównym zadaniem jest profesjonalne przeszkolenie zespołu. To właśnie pod jego pieczą rozpoczyna się produkcja pierwszych sztuk.

PRODUKCJA SERYJNA

Pomimo seryjności w nazwie proces produkcji w firmie ROM jest zawsze związany z konkretnym zamówieniem Klienta. Możliwości wyboru różnych opcji z oferty sprzedażowej, sprawiają, że powtarzalność produkowanych elementów jest niewielka. Dlatego do powstania mebla niezbędna jest zarówno współpraca wszystkich działów w przedsiębiorstwie, jak i wsparcie zintegrowanego systemu informatycznego.

Proces produkcji rozpoczyna się na dwóch działach: Stolarni i Rozkroju Pianki. Część stolarniana powstaje przy wykorzystaniu maszyn sterowanych numerycznie (CNC), gdzie wycinane są elementy ze sklejki, płyty wiórowej i JSD. Numeryczne maszyny, uzbrojone w odpowiednie oprogramowanie, pozwalają na dokładne zaplanowanie, a następnie wykonanie rozkroju płyt drewnopochodnych. Za ten proces w firmie ROM odpowiadają operatorzy trzech maszyn, które w systemie 3-zmianowym zapewniają części do produkcji 900 elementów setów meblowych dziennie. Warto dodać, że maszyny pracują w systemie just-in-time, czyli to co wyprodukują/wyfrezują jest niezwłocznie przetwarzane dalej. Stąd niezmiernie ważne dla ciągłości procesu produkcji jest dbanie o ich sprawność, bieżące przeglądy i serwisowanie, za co odpowiedzialny jest Dział Utrzymania Ruchu.

Przygotowane przez Dział Stolarni artykuły przekazywane są do Działu Montażu, w którym formowana jest konstrukcja stelaża. Montaż zorganizowany jest w postaci linii produkcyjnych, gdzie elementy z maszyn cyfrowych są łączone z bukowymi listwami montażowymi i w ten oto sposób powstaje przestrzenna bryła stelaża. Stelaż meblowy na etapie montażu otrzymuje elementy dodatkowe, tj. pasy oparciowe, sprężyny siedziskowe i pozostałe części mechaniczne. Tak przygotowana konstrukcja trafia do Działu Klejenia, gdzie jest oklejany miękkimi elementami mebla: pianką i owatą tapicerską.

Ta część mebla powstaje na Dziale Rozkroju Pianki. Tutaj również do rozkroju bloków pianki wykorzystywane są maszyny CNC, a każdy element docinany jest pod konkretne zamówienie klienta. Zanim jednak pianka i owata trafią na maszyny przygotowywany jest nesting, tj. takie rozmieszczenie elementów na ciętym materiale, aby zminimalizować powstający w procesie produkcyjnym odpad. Ów nesting trwa niekiedy do 15 godzin, a po jego zakończeniu trzy maszyny cyfrowe pracujące na 2 zmiany, wycinają tysiące pojedynczych elementów potrzebnych do oklejenia mebli, które po odpowiednim posortowaniu dają zestaw pianek (setów) przygotowanych do produkcji 600-700 zamówień.

Ów set spotyka się na Dziale Klejenia ze stelażem. To tutaj Klejarz okleja stelaż piankami i owatą i tutaj kształtowany jest komfort mebla. Jest on skutkiem decyzji Klienta podjętej podczas składania zamówienia: pianka twarda, miękka czy sprężyny kieszeniowe.

Z Działu Klejenia oklejony stelaż, nazywany często „meblem na biało”, trafia na Dział Logistyki. Stąd, uzupełniony o konfekcjonowane oddzielnie dla każdego zlecenia elementy magazynowe, części funkcji relax oraz pokrowce (produkowane są w siostrzanych firmach w Rumunii i Tunezji, które specjalizują się w profesjonalnym szyciu tapicerki), transportowany jest na Dział Tapicerni.

Na tym dziale, na jednym z 48 stołów, Tapicer montuje poszczególne elementy i elektronikę i naciąga pokrowiec, obijając czy to skórą czy tkaniną oklejony stelaż. I tak, dzięki rzemieślniczej pracy wszystkich działów, pietyzmowi i dbałości o detal powstaje niepowtarzalny produkt, dzieło ludzkich rąk.

Gotowy mebel obowiązkowo przechodzi jeszcze kontrolę jakości, która w branży meblowej jest szczególnie istotna. Jej podstawowym zadaniem jest sprawdzenie działania wszystkich funkcji, w które wyposażony jest dany mebel oraz jakości jego wykonania.

Po odbiorze jakościowym mebla i sporządzeniu dokumentacji zdjęciowej, gotowy mebel trafia na dział pakowania, gdzie dokładane są instrukcje i certyfikat gwarancyjny, a sam mebel jest szczelnie pakowany, aby uniknąć uszkodzeń podczas jego transportu do klienta.

Ostatnim etapem w polskiej lokalizacji jest załadowanie mebla na naczepę. Meble ładowane są na trzech poziomach, by optymalnie wykorzystać przestrzeń transportową. Każdego dnia z firmy ROM wyjeżdża 5-6 ciężarówek ze 130 zestawami mebli i udaje się w podróż, by ostatecznie trafić do Klienta.

Jak więc widać, by powstała piękna sofa, która będzie radością i centrum życia Rodzin naszych Klientów, potrzebna jest zespołowa praca wielu osób o różnych specjalizacjach. Dzięki doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościom pracowników firmy ROM powstaje nasz POWÓD DO DUMY: wysokiej jakości mebel, który zapewnia komfortowy wypoczynek naszym klientom.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBMW R 18 na kategorię A2. Absurd, ale tylko pozorny
Następny artykułTatry. Po mszy abp. Marka Jędraszewskiego tymczasowa kaplica ma zniknąć z Rusinowej Polany do soboty