A A+ A++

Jak pracować z dzieckiem z ASD? Jak rozmawiać i pracować z rodzicami dziecka z niepełnosprawnością? Tego wszystkiego dowiedzieli się studenci pedagogiki Uczelni Państwowej w Zamościu od osób zajmujących się tymi kwestiami codziennie. Webinarium z udziałem specjalistów z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu studenci pedagogiki UPZ rozpoczęli cykl spotkań „Praca pedagoga w instytucjach opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznych”.

– Program studiów oraz praktyczny charakter kierunku pedagogika pozwala na staranne przygotowanie studentów do zawodu. Zajęcia teoretyczne i praktyczne, jak również praktyki zawodowe prowadzone są przez specjalistów-praktyków oraz wykładowców z naukowym, akademickim doświadczeniem. Nie ulega wątpliwości, że pedagog to zawód o wysokim stopniu złożoności i odpowiedzialności. Zakres zadań zawodowych pedagoga jest bardzo rozległy, dlatego też powinna go charakteryzować rozległa wiedza merytoryczna oraz kompetencje zawodowe – powiedziała dr inż. Agata Waszek, dyrektor Instytutu Humanistyczno-Medycznego UPZ i kierownik Zakładu Pedagogiki UPZ. – W Zakładzie Pedagogiki Instytutu Humanistyczno-Medycznego UPZ rozpoczęliśmy cykl spotkań na temat pracy pedagoga. Celem spotkań jest popularyzacja kierunku, nawiązanie współpracy ze środowiskiem lokalnym. Spotkania te mają również na celu weryfikację efektów uczenia się – konfrontację akademickiego przygotowania do zawodu, z pracą pedagoga w naturalnym środowisku zawodowym. Udział studentów w spotkaniach jest okazją do przybliżenia specyfiki pracy w różnych instytucjach, m.in. ośrodkach szkolno-wychowawczych, szkołach specjalnych, przedszkolach, szkołach, bursach, instytucjach kulturalnych i innych, jak również stanowi okazję do przemyśleń w zakresie preorientacji zawodowych – dodała dr inż. Agata Waszek.

Podczas pierwszego spotkania studenci pedagogiki UPZ mieli możliwość poznać, jak wygląda praca w Ośrodku Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczym PSONI Koło w Zamościu. Strukturę i działalność Ośrodka przybliżył uczestnikom webinarium Krzysztof Rysak, dyrektor OREW. Następnie Marcin Małecki opowiedział, w jaki sposób PSONI Koło w Zamościu pozyskuje fundusze na swoją działalność. Pracująca w Ośrodku psycholog Nina Oktaba przedstawiła studentom sposoby i formy pracy z rodziną z dzieckiem z niepełnosprawnością.

– Bardzo zależy nam, by uwrażliwić młodych ludzi na potrzeby dzieci z niepełnosprawnością, podpowiedzieć jak mądrze wspierać i pomagać ich rodzinom. Jako przykład kompleksowego systemu wsparcia pokazujemy strukturę naszego PSONI, gdzie wsparciem obejmujemy dzieci i ich rodziny, od momentu wykrycia niepełnosprawności po wiek starości – tłumaczyła potrzeby ciągłego doskonalenia się w tej dziedzinie psycholog z zamojskiego OREW.

Następnego dnia webinarium (8 grudnia) Marta Dadia, logopeda i pedagog specjalny z PSONI Koło w Zamościu omówiła temat sytuacji dzieci z ASD w świetle edukacji: – Podczas spotkań z dziećmi i ich rodzicami używam określenia dzieci z wyzwaniami, a nie z niepełnosprawnościami, by nie stosować stygmatyzacji dziecka. Pedagog podkreślała, że autyzm nie jest chorobą, ale całościowym zaburzeniem rozwoju. Przedstawiła zmiany w nazewnictwie zaburzeń w literaturze i pracy zawodowej pedagogów. Omówiła również studentom symptomy triady autystycznej.

Webinarium spotkało się z licznym i aktywnym zainteresowaniem studentów pedagogiki UPZ. Wykładowcy podkreślali zalety spotkań z profesjonalistami i praktykami w zawodzie pedagoga oraz możliwości rozwoju studentów dzięki takim spotkaniom. – Być może okaże się to dla nich impulsem do pokierowania swojej drogi zawodowej w tym kierunku. Natomiast dla wszystkich tych, dla których praca z osobami niesprawnymi nie będzie skojarzona z zawodem, na pewno okaże się cennym doświadczeniem, ponieważ wokół nas niestety spotykamy coraz więcej rodzin dotkniętych tym problemem. Poruszone na spotkaniu przez panią psycholog kwestie dotyczące normalizacji życia rodziny z dzieckiem niesprawnym ukazały taką płaszczyznę niepełnosprawności, której na studiach nie mamy możliwości bezpośrednio poznać. Wysłuchanie różnych świadectw rodziców dzieci z niepełnosprawnościami zapewne ukazały szerzej świat wartości w życiu człowieka – oceniła mgr Monika Cieślak, wykładowczyni na kierunku pedagogika w UPZ.

Webinarium zorganizowane zostało w dniach 7-8 grudnia przez Zakład Pedagogiki Instytutu Humanistyczno–Medycznego Uczelni Państwowej w Zamościu i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzymański: Konkluzje szczytu UE ochronią Polskę
Następny artykułPorozumienie na szczycie UE. Emmanuel Macron: Europa idzie dalej, zjednoczona, niosąc swoje wartości