A A+ A++

Masz nową pracę, ale stresujesz się przed przyjściem do biura? Chcesz pokazać się z jak najlepszej strony i przekonać do siebie zarówno współpracowników, jak i szefa? Nie martw się – stres jest czymś naturalnym, choć warto wiedzieć, jak go okiełznać. Wyjaśniamy, jak zabłysnąć w nowej pracy.

Nowa praca – i co dalej?

Udało Ci się znaleźć nową pracę i zastanawiasz się, co dalej? Musisz właściwie przygotować się na pierwszy dzień w biurze. Zrobienie dobrego wrażenia na starcie jest kluczowe, ale na tym nie koniec. Przygotuj się na podpisanie umowy i pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać jej treść. Upewnij się, że zostały w niej zawarte wszystkie ustalenia poczynione podczas rozmowy z rekruterem.

Niestety wciąż zdarza się, że niektóre firmy nie dotrzymują warunków i zmieniają treść umowy przed jej podpisaniem przez pracownika. Jeśli kiedyś przydarzy Ci się taka sytuacja, to potraktuj ją jako czerwoną flagę. Wyjaśnij pracodawcy swoje wątpliwości i zażądaj dotrzymania uzgodnionych warunków. Jeśli firma się nie zgodzi, to lepiej zrezygnuj z podpisania umowy, ponieważ może to być dopiero początek dalszych problemów. Nowego miejsca pracy możesz poszukać na stronach internetowych z ogłoszeniami, przykładowo na GoWork.pl, lub na różnych grupach w mediach społecznościowych.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Zastanawiasz się, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na współpracownikach oraz szefie? To trudne zadanie, bo każdy z nas jest inny. Podczas gdy niektórzy mają naturalny talent do szybkiego nawiązywania relacji, inni miewają z tym poważny problem. W praktyce najlepiej jest postawić na szczerość – jeśli nie jesteś wrodzoną duszą towarzystwa, to nie zmuszaj się do niczego, na co nie masz ochoty.

Bądź miły i uprzejmy, ale nie przesadzaj z komplementami. Przedstaw się w dwóch zdaniach i przygotuj się do opowiedzenia o zainteresowaniach oraz życiu osobistym. Wiele osób utrzymuje zdrowy dystans pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Nie ma w tym niczego złego, choć warto pokazać się z ludzkiej strony i udowodnić zespołowi, że jest się ciekawym, nietuzinkowym człowiekiem, który ma normalne życie poza pracą.

Jak współpracować z nowym zespołem?

Zanim zabierzesz się do pracy, zapoznaj się ze wszystkimi członkami zespołu i dowiedz się, jakie mają oni zadania oraz kompetencje. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej informacji dotyczących struktury działu i hierarchii służbowej, a w razie wątpliwości nie bój się dopytać o szczegóły. Istnieje duża szansa, że w ramach onboardingu dostaniesz się pod opiekę tymczasowego opiekuna – to świetne źródło wiedzy, z którego warto korzystać!

Większość firm ma jasno określone procedury oraz sposoby działania. Nawet jeśli z częścią z nich się nie zgadzasz lub uważasz, że da się je skutecznie poprawić, to na początku wstrzymaj się z oceną. Daj sobie kilka tygodni, w trakcie których zbierzesz swoje uwagi, ale i dostosujesz się do sposobu działania firmy. Nie wprowadzaj swojej wizji – dopiero po jakimś czasie porozmawiaj z przełożonym i zaproponuj konstruktywne poprawki. Zbyt szybka krytyka jest uważana za arogancką, a zresztą uwagi zapewne i tak nie zostaną wysłuchane.

Aktywność i zaangażowanie w nowej pracy

Pracodawcy doceniają aktywnych pracowników – to najlepszy sposób na dalszy rozwój kariery zawodowej. Warto angażować się w życie firmy, ale tylko, jeśli ta wynagradza dodatkowe działania. Już na starcie pokaż, że Ci zależy i chcesz się rozwijać, ale nie daj się wykorzystywać. Jeśli przełożony nie docenia twojego wysiłku, to po jakimś czasie porozmawiaj z nim i wytłumacz swoją perspektywę. Poproś o konkrety, a nie mglistą obietnicę awansu lub podwyżki w przyszłości.

Wielu polskich pracowników coraz częściej stosuje tzw. quiet quitting. To forma niezgody, która polega jedynie na wykonywaniu jedynie obowiązków zawodowych, bez dodatkowego zaangażowania. Warto się na nią zdecydować, jeśli pracodawca faktycznie nie daje możliwości rozwoju lub przedstawia zbyt wysokie wymagania. Nie należy jednak zaczynać nowej pracy od quiet quittingu, bo takie zachowanie znacząco zmniejsza możliwości dalszego rozwoju. Niektóre firmy wynagradzają aktywnych, zaangażowanych pracowników – warto już na starcie pokazać się z jak najlepszej strony, żeby nie zamknąć dalszej drogi do awansu.



artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPani Dorota odniosła na policję znaleziony portfel
Następny artykuł6 NOWYCH LEŚNYCH TRAS DO BIEGÓW NA ORIENTACJĘ W NADLEŚNICTWIE OLSZTYNEK