A A+ A++

Niewłaściwe warunki atmosferyczne, źle dobrana farba fasadowa, brak przygotowania powierzchni… To tylko kilka błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na trwałość i estetykę malowania elewacji budynku. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w tego typu pracy, nasz poradnik pomoże Ci uniknąć wielu potknięć. Sprawdź, na co trzeba uważać!

1. Brak odpowiedniego przygotowania powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania fasady konieczne jest dokładne oczyszczenie i przygotowanie powierzchni. Zignorowanie takiego działania może doprowadzić do tego, że farba fasadowa nie będzie dobrze przylegać do elewacji – powłoka zacznie się łuszczyć i odpadać. Dlatego przed rozpoczęciem malowania usuń wszelkie luźne warstwy starej farby, zabrudzenia i kurz oraz zagruntuj podłoże, aby stworzyć stabilną bazę dla nowej powłoki.

2. Niewłaściwy wybór farby fasadowej

Ten błąd zdarza się nawet doświadczonym majsterkowiczom. Farba fasadowa musi spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim powinna być odporna na warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg i zmienne temperatury. Pożądaną cechą jest również doskonała przyczepność do podłoża. Idealnie, jeśli farba fasadowa tworzy powłokę, zapewniającą długotrwały efekt dekoracyjny.

3. Nieuwzględnienie warunków pogodowych

Malowanie fasady w nieodpowiednich warunkach pogodowych może skutkować niejednolitym wykończeniem, a nawet wchłanianiem wilgoci przez farbę lub trudnościami w jej rozprowadzaniu. Unikaj malowania podczas deszczu. Idealne są ciepłe (ale nie upalne) dni z dobrą pogodą, które pozwolą farbie odpowiednio szybko wyschnąć.

4. Brak zabezpieczenia otoczenia

Nieprawidłowe zabezpieczenie okien, drzwi, rynien czy elementów dekoracyjnych przed farbą może prowadzić do przypadkowego ich zabrudzenia. Starannie przygotuj obszary, które nie będą malowane, używając taśmy i folii malarskiej. Dzięki temu oszczędzisz sobie również czasu i wysiłku na sprzątanie po pracy.

5. Malowanie bez wcześniejszego gruntowania

Zastosowanie podkładu przed malowaniem to kluczowy krok, który poprawia przyczepność farby fasadowej, zabezpiecza powierzchnię i zapewnia trwałość efektu końcowego. Zerknij w kartę techniczną zakupionej farby, sprawdzając jaki podkład zaleca jej producent.

6. Nadmierna lub zbyt mała ilość farby

Nadmiar farby na pędzlu lub wałku może prowadzić do tworzenia się nieestetycznych zacieków. Starannie usuwaj zbyt dużą ilość produktu np. w korytku malarskim, aby uniknąć tego problemu. Z drugiej strony aplikacja zbyt cienkiej warstwy farby fasadowej może prowadzić do nierównego krycia oraz szybszego starzenia się powłoki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł35 kilometrów świetnej zabawy! Zakończ wakacje na rowerze!
Następny artykułCzy Kraków będzie miastem rowerów?