A A+ A++

Japońscy naukowcy postanowili dać szanse drewnu, po tym, jak eksperymenty na ISS pokazały, że ten materiał radzi sobie całkiem nieźle w przestrzeni kosmicznej. Okazuje się, że drewno jest zaskakująco trwałe w ekstremalnych warunkach, które panują w kosmosie.

Drewno w kosmosie

Naukowcy z Japonii przygotowują się do kolejnej misji kosmicznej, która ma na celu wystrzelenie satelity wykonanego z drewna. Dzięki eksperymentom przeprowadzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto wystawił na działanie próżni kosmicznej próbki drewna. 

W tym celu wybrali trzy rodzaje drewna. Eksperyment rozpoczął się w marcu 2022 roku za pośrednictwem japońskiego modułu Kibo na pokładzie ISS. Na próbki drewna przez 10 miesięcy oddziaływały promienie kosmiczne i cząstki słoneczne. Okazało się, że materiały nie uległy uszkodzeniu.  

Dzięki temu eksperymentowi japońska firma Sumitomo Foresty zajmująca się pozyskiwaniem drewna może podjąć współpracę z japońskim zespołem badawczym w celu wysłania drewnianego satelity na orbitę w przyszłym roku. Nie wszystkie komponenty urządzenia będą wykonane z drewna, tylko te elementy, które zazwyczaj wykonywano z aluminium. Satelitę nowej generacji nazwano LignoStella. 

Satelita nowej generacji

Z trzech rodzajów drewna, najwyższą odpornością wykazała się magnolia, dzięki swojej ogólnej wytrzymałości. W związku z czym, zostanie ona użyta do budowy eksperymentalnego satelity. Wydaje się, że wykonywanie czegokolwiek co ma polecieć w kosmos z drewna, nie jest najlepszym pomysłem.  

Jednak dzięki przeprowadzonym eksperymentom wiemy, że drewno bardzo dobrze znosi warunki kosmiczne. Nie pęka, nie łuszczy się ani nie wykazuje żadnych oznak wypaczenia czy uszkodzeń powierzchni przez 10 miesięcy unoszenia się na niskiej orbicie okołoziemskiej.  

Co więcej, drewno wykazuje pewne zalety. Wchodząc w ziemską atmosferę, ulegnie całkowitemu spaleniu, nie powodując ryzyka zatrucia atmosfery, jak to s … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHamburgery z groźną bakterią. GIS wycofuje mięso ze sklepów
Następny artykułWybory do izb rolniczych – 24 września 2023 roku