A A+ A++

Wakacje to czas, gdy wielu z nas wsiada na pokład samolotu, by udać się na wymarzony urlop. Dla niektórych może być to pierwszy lot w życiu, często przy tej okazji pojawiają się różne wątpliwości dotyczące zasad podróżowania podniebnymi środkami transportu i tego, co można zabrać ze sobą do bagażu podręcznego i rejestrowanego. Czy można wnieść na pokład samolotu jedzenie? A co z napojami? Oto krótki poradnik na temat własnego jedzenia i picia w samolocie.

Czy można do samolotu zabrać jedzenie?

Pytanie: “czy na pokład samolotu można wnieść jedzenie?” jest jednym z częściej pojawiających się w kontekście podróży lotniczych. Niestety odpowiedź w tej kwestii nie jest jednoznaczna. 

W przypadku bagażu rejestrowanego, czyli tego, który przewożony jest w ładowni samolotu, możemy przewozić produkty spożywcze, o ile nie są to substancje zakazane, niebezpieczne i nie naruszają zasad celnych (przed podróżą warto sprawdzić zasady obowiązujące w danym kraju, a jeśli chcemy przywieźć z podróży upominki w postaci żywności to także oraz polskie zasady celne). W przypadku bagażu podręcznego, który zabieramy ze sobą na pokład, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zatem czy można do samolotu zabrać jedzenie w bagażu podręcznym?

Zobacz również: Tropikalne plaże w sercu Polski. Tańsza alternatywa dla zagranicznych wakacji

Czy na pokład samolotu można wnieść jedzenie?

Jak wspomniano kwestie przewożenia żywności w bagażu podręcznym, są nieco bardziej skomplikowane, bo zależą one od celu podróży i krajów tranzytowych, czyli państw, w których czekają nas przesiadki oraz przepisów poszczególnych linii lotniczych. Na pytanie: czy można wnieść na pokład samolotu jedzenie, ogólna odpowiedź brzmi: tak, jednak nie wszystkie rodzaje produktów spożywczych wolno nam przewozić w bagażu podręcznym. Jakie jedzenie można wnieść do samolotu?

Jakie jedzenie można wnieść do samolotu?

Co do zasady na pokład samolotu możemy wnieść wszelkiego rodzaju przekąski i produkty żywnościowe pod warunkiem, że są one zapakowane w oryginalne opakowania i widnieje na nich data ważności. Jeśli planujemy zabrać kanapki, powinniśmy zadbać by były szczelnie zapakowane. Jednak w przypadku żywności szybko psującej się warto sprawdzić wskazania przewoźnika w tej kwestii. Niektóre linie zabraniają wnoszenia na pokład łatwo psujących się rzeczy, zwłaszcza na długie loty.

Unia Europejska: Jedzenie w bagażu podręcznym

Jeśli odbywamy loty w ramach Unii Europejskiej, jedzenie w bagażu podręcznym nie będzie stanowiło żadnego problemu. W ramach Wspólnoty możemy latać, mając pod ręką niemal każdy rodzaj produktów spożywczych. Jednak podobnie jak podczas podróży autobusami czy pociągami warto w tej kwestii pamiętać o podróżnym savoir-vivre i nie zabierać na pokład jedzenia o szczególnie intensywnym zapachu. Nasi współpasażerowie będą nam z pewnością ogromnie wdzięczni jeśli zamiast kanapki z kiełbasą czy rybą weźmiemy ze sobą jedzenie o mniej intensywnej woni. W ramach Unii Europejskiej możemy też bez problemu przewozić warzywa i owoce. Problem pojawia się, gdy nasza podróż wykracza poza granice Wspólnoty. Jakie jedzenie można zabrać do samolotu w takim przypadku?

Jakie jedzenie można zabrać do samolotu lecącego poza Unię Europejską?

O ile w ramach Unii Europejskiej jedzenie w bagażu podręcznym nie stanowi żadnego kłopotu, o tyle jeśli decydujemy się na lot poza granicę Wspólnoty, warto sprawdzić jakie jedzenie można zabrać do samolotu. Najczęściej zabronione jest posiadanie w bagażu podręcznym samolotów latających poza UE:

  • nabiału,
  • mięsa,
  • produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • świeżych warzyw, 
  • świeżych owoców. 

Przepisy celne poszczególnych krajów także mogą zakazywać wwożenia na ich teren niektórych produktów spożywczych, dlatego przed wylotem warto sprawdzić obowiązujące w danym kraju przepisy.

Napoje w bagażu podręcznym: Znikną limity?

Oddzielną kwestią są napoje w bagażu podręcznym. Zasady bezpieczeństwa mówią jasno, że na pokład samolotu możemy wnieść jedynie litr płynów w pojemnikach nie większych niż 100 mililitrów. Woda i inne napoje traktowane są na równi z szamponem, żelem pod prysznic czy pastą do zębów i wliczane do tego limitu. Jeśli nie chcemy wydawać fortuny kupując napoje na pokładzie samolotu możemy je nabyć “za bramkami”, czyli po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTakiego myśliwca jeszcze nie było. “To statek kosmiczny”
Następny artykuł“Бункерний дід боїться власної армії та спецслужб” – фізіогномік помітив вражаючі зміни у поведінці Путіна