A A+ A++

Również szczepienia obowiązkowe, realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień są istotne dla podróżujących. Znajdują się w nim szczepienia przeciw polio, błonicy, tężcowi i WZW B. Dodatkowo warto pamiętać o szczepieniu przeciw WZW A, czyli żółtaczce pokarmowej, meningokokom i szczepieniu przeciw grypie wykonywanym co roku.

Eksperci zwrócili uwagę też na to, że ochrona przed meningokokami typu A i C jest szczególnie ważna dla osób odwiedzających Afrykę Subsaharyjskiej przez cały rok i Dubaj w sierpniu oraz wrześniu. Natomiast dłuższy pobyt w Azji, związany z pobytem na świeżym powietrzu w rejonach wiejskich może wymagać zaszczepienia przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu. Z kolei dur brzuszny jest chorobą występującą na całym świecie. Największe ryzyko zachorowań – jak wymienia portal – występuje w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce.

Objawy duru to przede wszystkim gorączka, ból brzucha, powiększenie wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, biegunka lub zaparcia, zapalenie płuc. Do powikłań zalicza się na przykład krwawienia z przewodu pokarmowego, perforację jelita cienkiego, zapalnie mózgu, posocznicę. Śmierć występuje u 10-30 proc. nieleczonych chorych. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania durowi brzusznemu są szczepienia, które należy powtarzać co 3 lata, jeśli regularnie podróżujemy w regiony świata, gdzie dur występuje najczęściej – ostrzegają eksperci.

Z kolei, jeśli udajemy się do krajów Afryki Centralnej i niektórych krajów Ameryki Południowej obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej gorączce. Szczepienie przeciw żółtej gorączce daje prawie 100 proc. odporność, a jedna dawka daje ochronę na całe życie. Objawy tej choroby to bardzo wysoka gorączka, dreszcze, kaszel, nudności, wymioty, niekiedy zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Powikłania, to zaburzenia neurologiczne i niewydolność nerek, a nawet śpiączka i zgon – wymienia portal.

Równie istotna jest dla podróżujących do Azji i Afryki jest szczepionka przeciw cholerze. Tej chorobie towarzyszy ostra biegunka, wymioty lub przewlekłe zakażenie dróg moczowych. Może zakończyć się niewydolnością krążenia, nerek i śmiercią. Szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunek podróżnych.

Łowcy chorób straszą pandemią. Zginie nawet 165 mln osób
Łowcy chorób straszą pandemią. Zginie nawet 165 mln osób

Zobacz również

Portal przestrzega także przed wścieklizną, która jest chorobą w 100 proc. śmiertelną i powoduje ponad 50 tys. zgonów rocznie, przede wszystkim w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.

Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ugryzienie lub zadrapanie przez bezdomnego psa, nietoperza, wiewiórkę lub małpę. Zachorowaniu można zapobiec poprzez szczepienie profilaktyczne przed podróżą. W przypadku osób niezaszczepionych profilaktycznie, które zostały narażone na zakażenie, szczepien … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie Noworoczne w ramach projektu ˝Łączymy pokolenia˝
Następny artykułMarchewki i ziemniaki spadają z nieba. Trwa wielkie dokarmianie dzikich zwierząt w Australii