A A+ A++

Co miesiąc, od sierpnia 2021 do grudnia, czyli przez 5 miesięcy producenci zrzeszeni w kartelu OPEC i współpracujący z nimi eksporterzy ropy naftowej będą dostarczali po 400 tysięcy baryłek ropy więcej. To znaczy, że na rynkach światowych ropa stanieje.

Porozumienie nie było łatwe do osiągnięcia, bo blokował je spór dwóch ważnych członków OPEC — Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Zgodnie z tym, co ustalono również porozumienie zapewni również ZEA, Irak i Kuwejt od maja 2022 otrzymają wyższe limity produkcji i eksportu.


To porozumienie, a zwłaszcza w takim kształcie, jak ostatecznie zdecydowano było bardzo oczekiwane przez rynek. Bo nie tylko nie oznacza ograniczenia podaży, czego powszechnie się obawiano , to również zmniejszy ryzyko inflacyjnego wzrostu cen ropy. Wreszcie, co również jest ważne zakończyło ostrą dyplomatyczną sprzeczkę dyplomatyczną, która spowodowała nerwowość na rynkach, ponieważ walka między dwoma wieloletnimi sojusznikami groziła zerwaniem szerszego porozumienia między Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową a jej sojusznikami, w tym np. Rosji, które było podstawą ożywienia cen ropy.

W ostatni piątek, 17 lipca za baryłkę ropy gatunku Brent płacono 73,15 dolarów, o prawie 2 dolary mniej, niż na zamknięciu transakcji czwartkowych. Już wtedy wiadomo było, że ZEA są gotowe … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy znak przy S3. Co oznacza?
Następny artykułPoszukiwany żywy lub martwy. Jest nagroda – 20 tysiecy złotych