A A+ A++

Jurij Andruchowycz, ukraiński poeta, prozaik i muzyk, został oficjalnie uhonorowany tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. 

To wyjątkowe wyróżnienie nadawane twórcom pióra, które dotychczas przysługiwało wyłącznie autorom pochodzącym z Polski. Informację o nowym członku grona uhonorowanych przekazała Martyna Frączek-Paszuda z oświęcimskiej biblioteki, która była jednym z organizatorów uroczystości.

Kapituła Alei Pisarzy, której przewodniczącym jest prof. Krzysztof Zajas, podjęła decyzję o włączeniu Jurija Andruchowycza do tego prestiżowego grona ze względu na jego wybitne osiągnięcia w literaturze oraz muzyce, a także za biegłą znajomość języka polskiego. 

„Wybór podyktowały względy merytoryczne – mamy do czynienia ze znakomitym poetą, prozaikiem i muzykiem, świetnie mówiącym po polsku, dobrze znanym i rozpoznawanym w kulturze i literaturze polskiej – ale również polityczne i historyczne, które dzieją się obecnie na naszych terenach” – poinformował profesor Krzysztof Zajas.

Decyzja kapituły została odebrana jako gest solidarności z ludźmi kultury Ukrainy, a w szczególności z Andruchowyczem, który przez lata współpracował z polskimi artystami i kultywował więzi między obiema kulturami.

Tablica z brązu, na której umieszczono cytat wybrany przez pisarza:

„Moja pamięć pozwala mi robić wszystko, czego zapragnę. Moja nadzieja nie ma granic” – odsłonił Jurij Andruchowycz w emocjonującej ceremonii. Tym samym dołączył on do elitarnego grona literatów i twórców kultury uhonorowanych w Alei Pisarzy.

Fot. materiały prasowe

Monika Sobota, wicedyrektorka biblioteki, podkreśliła, że tablica Jurija Andruchowycza jest już 21. w kolejności w Alei Pisarzy, która nawiązuje do podobnych inicjatyw, uhonorowujących wybitne postaci z różnych dziedzin sztuki i sportu. Wybór twórców do Alei Pisarzy odbywa się poprzez głosowanie kapituły, w skład której wchodzą pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.

Jurij Andruchowycz dołącza do grona wybitnych osobistości, których twórczość i wkład w kulturę literacką cieszą się uznaniem czytelników i krytyków. Jego tablica dołącza do tych już odsłoniętych przed Galerią Książki, gdzie znajdują się również wyróżnienia dla takich twórców jak Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki, czy Adam Zagajewski.

To wydarzenie stanowi symboliczny gest solidarności i promocji literatury oraz kultury, nie tylko polskiej, ale także ukraińskiej, której Jurij Andruchowycz jest ważnym ambasadorem.

Fot. materiały prasowe

 

Fot. materiały prasowe

 

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułV Kielecki Festiwal Teatralny. Na początek “Pelikan” z Wilna i “Miłość w czasach zarazy” ze Szczecina
Następny artykułPoznańscy kibice żużla protestują przed urzędem miasta: to jest nasz krzyk rozpaczy