A A+ A++

Na wzrost, owocowanie i tworzenie kwiatów wpływają różne czynniki. Oprócz ciepła, promieni słonecznych i długości dnia, wpływ mają też fazy księżyca. Zgodnie z rolnictwem biodynamicznym, wszystkie prace, które odbywają się w ogrodzie, powinny mieć swój odpowiedni czas. Jakie są zalety kalendarza biodynamicznego w ogrodnictwie i czy warto spróbować pracować zgodnie z jego wytycznymi?

Krótka historia rolnictwa biodynamicznego

Dzisiaj w wielu gospodarstwach na całym świecie rytm prac wyznaczany jest przez fazy księżyca i oddziaływania kosmiczne. Zaczęło się to na przełomie XIX i XX wieku, dzięki Rudolfowi Steinerowi. W Polsce pierwsze gospodarstwo rolnicze biodynamiczne powstało we Wrocławiu, prawie sto lat temu.

Na czym polega ogrodnictwo biodynamiczne?

Kalendarz biodynamiczny pomaga zaplanować prace w ogrodzie lub w polu. Każdego dnia księżyc jest w innej fazie, czym odmiennie oddziałuje na różne części roślin. Niektóre fazy sprzyjają wzrostowi owoców, inne części zielonych roślin. Planując prace w ogrodzie, należy sprawdzać, w jakiej fazie jest księżyc i jak oddziałuje na rośliny. W inne dni powinno kosić się trawę, a w inne ścinać kwiaty. Na naturę wpływają też gwiazdy, planety, to cykliczne siły, które zmieniają się w ciągu całego roku. Drugą kwestią jest minimalizowanie działania człowieka, stosowanie naturalnych substancji do walki ze szkodnikami oraz z chorobami. Więc informacji na temat naturalnej ochrony roślin znajduje się na przykład na Ogarnij Ogród. Rolnictwo biodynamiczne niweluje niekorzystne działania człowieka na przyrodę. Dba o bioróżnorodność ogrodu, o glebę i wody gruntowe. To dostrojenie się do przyrody i podążanie za jej wskazówkami.

Zalety z dostosowania się do natury

Życie zgodnie z kalendarzem biodynamicznym pozwala powiększyć plony, zminimalizować straty, ochronić rośliny przed inwazją szkodników i przed chorobami. Pomaga też w organizacji czasu pracy, uczy dyscypliny i szacunku do natury. Pozwala wyeliminować większość toksycznych substancji chemicznych, dzięki temu otrzymuje się lepszej jakości, bezpieczną żywność. Pozwala zaoszczędzić na sztucznych nawozach i preparatach. Zwiększa bioróżnorodność w otoczeniu, dzięki temu zapylenie roślin jest bardziej efektywne, co bezpośrednio przekłada się na plon. Uważa się, że owoce i warzywa, które zbierane są we właściwej fazie księżyca, mają większą zawartość cukrów, minerałów i antyoksydantów. Plony dłużej zachowują jędrność, a kwiaty świeżość.

Jak korzystać z kalendarza biodynamicznego?

Na każdy rok wydawany jest nowy kalendarz, który podpowiada dni na prace ogrodnicze. Kalendarz dla ogrodnika wyznacza najlepszy termin siewu, uprawy gleby, a nawet koszenia trawy. Wykorzystuje do tego fazy księżyca oraz ważne wydarzenia astrologiczne. Księżyc może pobudzać wzrost roślin lub go hamować. Dlatego nie wszystkie dni są odpowiednie na przycinanie roślin lub na sadzenie ich. Może też zawierać wskazówki na temat produkcji domowej roboty preparatów lub obornika.

Preparaty w ogrodnictwie biodynamicznym

Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami jest bardzo ważna, odradza się używania środków chemicznych, ponieważ negatywnie wpływają na bioróżnorodność otoczenia. W celu profilaktycznym oraz leczniczym można stosować wyciągi z roślin. Gatunkami, które wykazują działanie odstraszające, biobójcze lub wzmacniające rośliny, są np.: mniszek lekarski, skrzyp polny, czosnek, pokrzywa, dąb. Wywary z tych gatunków ograniczają rozwój szkodników, pobudzają procesy odpornościowe u roślin lub działają biobójczo na zarodniki grzybów i bakterie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Pruszków: Zabezpiecz swój dom przed włamaniem
Następny artykułPersonalizowane gadżety lokalnego kibica – niezbędnik każdego fana