A A+ A++

W przeddzień ogólnopolskiego Dnia Judaizmu Żydzi oraz katolicy z Archidiecezji Łódzkiej obchodzili łódzki Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. W tym roku hasłem wydarzenia są słowa: „SZALOM / Pokój – Dar Boga”.

Podobnie jak w latach ubiegłych łódzkie obchody odbywały się w namiocie ustawionym na placu przy ul. Zgierskiej 27 w miejscu nieistniejącej już dziś synagogi bałuckiej. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie żydowskiego artysty muzyka Juriego Wiedeniahina.

We wprowadzeniu metropolita łódzki wyjaśnił znaczenie obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Rzymskokatolickim – Dar i wezwanie Boże są nieodwołane to oznacza, że Izrael jest ludem wybranym i nie przestał być ludem wybranym, jak niestety mówiono w Kościele przez 17, może 18 wieków. To zdanie w dokumentach Kościoła padło na nowo w dokumencie Soboru Watykańskiego II, który nosi tytuł Nostra Aetate, zawiera w sobie tę zasadniczą zmianę podejścia Kościoła do Żydów w trakcie Soboru i po Soborze Watykańskim II – przypomniał kardynał Ryś.

Wskazując na kościelny dokument kardynał wymienił cele dialogu chrześcijańsko-żydowskiego: pogłębienie wzajemnej wiedzy o sobie, pragnienie by wzajemna wiedza nie była tylko wiedzą specjalistów, wspólne zaangażowanie w trosce o pokój i pojednanie, wspólny sprzeciw przeciwko wszystkim przejawom dyskryminacji w świecie oraz wspólne zaangażowanie charytatywne.

W dwugłosie zatytułowanym: „Judaizm i chrześcijaństwo o wojnie” udział wzięli: Dawid Szychowski, rabin łódzkiej Gminy Żydowskiej oraz kard. Grzegorz Ryś.

Rabin Szychowski odnosząc się do tekstów starotestamentalnych zauważył, że Tora wskazuje na ścieżki pokoju. – Tora wyznacza nam cel, abyśmy starali się cały czas być wyżej i wyjść poza wojnę, poza konflikty, byśmy mogli dojść do stopnia, gdzie nie będzie już wojen. W procesie tym musimy się starać, wszystkie zwierzęce instynkty, które powodują w nas jakąś konfliktowość, sublimować – apelował łódzki rabin.

Kard Ryś zauważył, że punktem wyjścia w Katechizmie Kościoła Katolickiego w myśleniu o wojnie jest fakt, że każde życie jest święte, ale w powstaniu każdego uczestniczył Bóg. – Bóg stwarza każdego z nas. Bóg jest zaangażowany bezpośrednio w każdego z nas na ziemi, dlatego życie ludzkie jest święte. Jeśli każde życie jest święte, to trzeba mieć bardzo poważne argumenty, żeby je komukolwiek odebrać. Dlatego, kiedy czytamy Katechizm Kościoła Katolickiego z 1983 roku w tym katechizmie zrezygnowano z pojęcia tzw. wojny sprawiedliwej. Jako jedyną wojnę uzasadnioną Kościół podaje wojnę obronną – podkreślił kardynał.

W drugiej części łódzkich obchodów Dnia Judaizmu miała miejsce liturgia Słowa Bożego, w czasie której po odczytaniu tekstów ze Starego i Nowego Testamentu miał miejsce komentarz żydowsko–chrześcijański.

– W jaki sposób Bóg nas obdarza pokojem? Otóż obdarza nas męstwem. Być może jest to paradoks, wszystkim męstwo kojarzy się z faktem, że trzeba być mężnym, by iść na wojnę. Jezus mówi, że mężnym trzeba być, by wyjść i budować pokój. Potrzebujesz męstwa, by być człowiekiem pokoju, o wiele bardziej, niż by być człowiekiem wojny – zaznaczył kard. Ryś.

Spotkanie zakończyło przekazanie sobie wzajemnie znaku pokoju i koszerną agapą przygotowaną przez łódzką Gminę Żydowską.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce świętowano w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem oraz przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii.

W tym roku centralne obchody jubileuszowego 27. Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Radomiu i Szydłowcu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaciej Lasek odwołał radę nadzorczą CPK
Następny artykułBrzeżanin próbował sprzedać niemiecki karabin z czasów II wojny światowej