A A+ A++

Lekarz zwrócił uwagę, że to nie same skutki kryzysów na świecie powodują pogłębianie się naszych schorzeń, w tym komplikacji kardiologicznych. – Wiadomo, że te elementy kryzysowe, czyli na przykład zagrożenie COVID-19 i grypą, inflacja, napaść Rosji na Ukrainę oraz po prostu codzienne zmartwienia powodują stres i wpływają na jego natężenie, a bez doświadczenia w zwalczaniu stresu nasze serce nie potrafi odpoczywać – podkreślił prof. Banach.

Kardiolog dodał, że podczas wydarzeń kryzysowych powodujących silne emocje nie należy lekceważyć sygnałów, które daje nam organizm. – Zawsze jest element tak zwanego napięcia układu współczulnego, przyspieszona akcja serca, zawsze jest wzrost ciśnienia. Negatywne skutki przewlekłego stresu można długo wymieniać – ostrzegł. – Każdy z nas powinien nauczyć się, jak sobie radzić ze stresem, aby w konsekwencji nasz układ krążenia i serce mogły pracować bez większych zakłóceń – zaznaczył w rozmowie z PAP.

Prof. Banach wymienił kilka sposobów na zwalczanie długotrwałego stresu. – Zawsze powtarzam moim pacjentom: “Nauczcie się nudzić”. Przy czym nuda, o której mówię, nie jest dosłowna, nie oznacza braku aktywności. Wręcz przeciwnie, ale nie można po prostu być ciągle w napięciu, nie trzeba ciągle czegoś robić. Trzeba znaleźć czas dla siebie – wyjaśnił.


czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie i rodzice ze świdnickiej SP nr 105 obdarowali niepełnosprawnych kolegów
Następny artykułPolicyjna eskorta do szpitala uratowała życie młodej kobiety!