A A+ A++

W Górkach Zagajnych odbyło się drugie tegoroczne spotkanie zaprzyjaźnionych kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Kcynia z cyklu „Spotkania u sąsiadki”, zainicjowane tym razem przez KGW Kogel–Mogel Górki Zagajne. Tradycyjnie uczestniczyły w nim KGW Sami Swoi Żurawia, KGW Dziewierzewo, KGW Młode Łanki Łankowice, KGW Babeczki Turzyn, KGW Dobieszewo Polne Kwiaty oraz KGW Kobiety Rządzą z Żarczyna.

W spotkaniu, które odbyło się wczoraj (8 lutego) w świetlicy wiejskiej w Górkach Zagajnych udział wzięły przedstawicielki 6 lokalnych kół gospodyń wiejskich oraz dyrektorka biura LGD w Nakle Dorota Stanek. Łącznie zebrało się 41 osób. Panie przygotowały przepyszne jedzenie związane z ostatkami i tłustym czwartkiem. Przy wspólnym posiłku i aromacie kawy, każde z kół po kolei prezentowało w kilku słowach dalsze plany na 2024 rok. Prezes KGW w Dziewierzewie, Dorota Czerwińska dziękowała wszystkim zaangażowanym we współpracę przy organizacji tegorocznego finału WOŚP.

Głos zabrała również dyrektorka Dorota Stanek, która swego czasu podsunęła pomysł spotkań u sąsiadki. Dziękowała za kontynuację przedsięwzięcia, gratulowała gminnym KGW aktywności oraz zachęcała do dalszej współpracy i zapewniała o pomocy ze strony LGD i swojej. Wspominała również o projekcie wioski tematycznej w Górkach Zagajnych.

Przypomnijmy, w ramach projektu Wioski tematyczne sposobem na aktywizację lokalnych społeczności i promocję regionu Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk planuje na bazie dokonanej oceny potencjału danej wsi utworzenie w niej wioski tematycznej. W Górkach Zagajnych ma szansę powstać już wkrótce wioska tematyczna, której zarys jest w planach i w głowie wiceprezesa – naczelnika zarządu OSP dh Łukasz Jachima oraz pań z lokalnego KGW.  

Mamy pomysł na wioskę tematyczną, która powiąże działające prężnie na terenie naszego sołectwa podmioty. Wszystko przed nami. Będzie się działo – mówi naczelnik Jachim. 

Wraz z naszym ekspertem – Darią Kieraszewicz – przewodnik po Bydgoszczy i regionie, specjalistką z zakresu tworzenia produktów turystycznych gościliśmy już w sołectwie Gorki Zagajne, Samostrzel i Anieliny, w Wielu i w świetlicy wiejskiej w Turze. Dokonane diagnozy pokazują duże zasoby zarówno w samych mieszkańcach, ale także ukazują zasoby przyrodnicze, kulturalne, kulinarne czy bazujące na tradycjach sołectw. Wizyty napawają optymizmem na tworzenie produktu turystycznego w postaci wiosek tematycznych na terenie powiatu nakielskiego – informują pracownicy biura LGD na swojej oficjalnej stronie internetowej. W dniach 11-13.12.2023 r. mieszkańcy z obszaru 3 partnerskich LGD (tucholskiego, sępoleńskiego oraz nakielskiego) uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym Lepszy przykład niż wykład do istniejących wiosek tematycznych na terenie Warmii i Mazur.
Uczestnicy poznali ideę wiosek tematycznych, sposoby i cele tworzenia produktu turystycznego w postaci wiosek tematycznych.
Opowieści twórców wiosek o tworzeniu Garncarskiej Wioski, Wioski Krainy Siedmiu Osobliwości” oraz Wsi Warmińskich Straszydeł uświadomiła uczestnikom rzecz najważniejszą, w całym pomyśle liczy się pasja i zaangażowanie ludzi.
Wyjazd pozwolił doświadczyć, od przysłowiowej podszewki, na czym polega fenomen wiosek tematycznych i jednocześnie uświadomił, że dzięki wspólnym działaniom można stworzyć pełną ofertę turystyczną i rozwijać swój region.

Wioski tematyczne będą jednym z wielu działań możliwych do sfinansowania ze środków Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029. Człowiek siłą Doliny Noteci, który został doceniony w wojewódzkim konkursie na wybór LSR. Uroczyste podpisanie umowy, na podstawie której Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk dysponować będzie środkami w kwocie ponad 5,5 mln euro, odbyło się 12 grudnia 2023 r. w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

O dotacje będą mogły ubiegać się m.in. lokalne organizacje pozarządowe (w tym KGW i OSP), jednostki sektora finansów publicznych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy planujący uruchomić własną działalność gospodarczą.

Pierwsze konkursy dotacyjne już jesienią 2024 r., natomiast kolejne spotkania u sąsiadki w kwietniu w Żurawi. Panie gościć będzie KGW Sami Swoi Żurawia.

Przypomnijmy – Kół gospodyń wiejskich jest już w Polsce ponad 11 tysięcy, a ich liczba wciąż rośnie. W gminie Kcynia jest ich obecnie 14. Koła gospodyń wiejskich działają bardzo prężnie i przyczyniają się do integracji lokalnych środowisk. Kiedyś kojarzyły się tylko z przygotowywaniem jedzenia na biesiady i imprezy wiejskie oraz wieńców dożynkowych po żniwach i ograniczały do terenu danego sołectwa. Dziś, to prężnie działające jednostki, które w statutach posiadają szerokie spektrum działalności od kulturalnej przez sportową, po charytatywną i edukacyjno-społeczną.

Ewa Hałas  

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad 2 tys. osób wyjdzie na ulice. Pełna lista protestów na Lubelszczyźnie
Następny artykułNowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry. “Czeka go operacja”