A A+ A++

Zgodnie z Kodeksem Pracy skrócenia urlopu można dokonać tylko, gdy obecność pracownika “w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.’’ Wymagane jest zatem spełnienie się jednocześnie dwóch przesłanek. Po pierwsze okoliczności muszą być nieprzewidziane, a więc gdy pracodawca spodziewa się, że w czasie zaplanowanego urlopu nastąpi konieczność jego przerwania, powinien przesunąć czas planowanego rozpoczęcia wypoczynku. Drugą podstawą jest sytuacja, w której powrót pracownika jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania jego miejsca pracy, taka jak posiadanie przez niego specjalistycznej wiedzy, bądź niezapowiedziana kontrola dotycząca wykonywanych przez niego w pracy czynności.

Czytaj więcej

Jaka forma odwołania pracownika z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu nie ma określonej formy. Sąd Najwyższy w jednym z wyroków stwierdził, że wysłanie maila na prywatną skrzynkę nie jest skutecznym odwołaniem, zwłaszcza gdy między pracownikiem a pracodawcą taki sposób komunikacji nie jest przyjęty jako zwyczajowy. Powiadomić należy więc w sposób, który w konkretnej sytuacji pozwala pracownikowi realnie zapoznać się z tą informacją. Termin powrotu należy wyznaczyć z uwzględnieniem miejsca pobytu i sytuacji pracownika. Pracownik nie może odmówić powrotu do pracy. Gdy pracownik odmówi przerwania urlopu, pracodawca może wdrożyć wobec niego konsekwencje przewidziane w przepisach prawa pracy, w niektórych przypadkach nawet rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Wszelkie spory w tej kwestii, jak i również o zasadności odwołania rozstrzyga sąd pracy.

Prawa przysługujące w związku z odwołaniem z urlopu

Kodeks pracy stanowi również, że: ‘’ Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu’’. Bezpośredni związek oznacza tutaj sytuację, w której koszty zostały już poniesione i nie mogą być odzyskane, i które zostałyby wykorzystane w sytuacji braku od … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkobiecenie mężczyzn i umężczyźnienie kobiet
Następny artykułSzczyt bezproduktywności wypada w piątki. Naukowcy: duży spadek wydajności