A A+ A++

Jest już konkretna data wyborów, choć wciąż czekamy na oficjalne jej ogłoszenie przez prezydenta – do urn pójdziemy 15 października.

Pozytywne zaopiniowanie przez PKW prezydenckiej propozycji terminu oznacza, że do startu oficjalnej kampanii brakuje już tylko podpisu Andrzeja Dudy pod postanowieniem o rozpisaniu wyborów.

Ostatecznej decyzji prezydenta, czyli podpisu pod postanowieniem o rozpisaniu wyborów, należy się spodziewać w ciągu najbliższych godzin. 

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji. Andrzej Duda ma czas na ogłoszenie wyborów do 14 sierpnia.

Kiedy rozpocznie się kampania wyborcza?

Kampanijne zasady gry zaczną obowiązywać od momentu publikacji dokumentu w Dzienniku Ustaw. 

Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła kontrolować wydatki wszystkich komitetów, politycy będą musieli zakończyć negocjacje nad układem list i zacząć zbierać podpisy pod kandydaturami.

Najważniejszy wówczas – z punktu widzenia strategii politycznej – będzie fakt, że wrócą sądy w trybie wyborczym, które rozstrzygają spory między kandydatami i mają na to wyłącznie 24 godziny.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy uwierzytelnienie dwuskładnikowe MFA ma słabe punkty? Jak poprawić skuteczność MFA?
Następny artykułDziś na ropczyckim rynku atrakcje dla dzieci