A A+ A++

Kilkudziesięciu górników-ozdrowieńców z PGG oddało osocze

28.12.2020r. 16:31


Kilkudziesięciu górników-ozdrowieńców z Polskiej Grupy Górniczej oddało dotąd osocze, potrzebne w leczeniu chorych na COVID-19. W poniedziałek ambulans centrum krwiodawstwa stanął przed katowicką kopalnią Murcki-Staszic, a we wtorek rano stanie przed kopalnią Mysłowice-Wesoła.


Niespełna tydzień temu górnicy-ozdrowieńcy z PGG oddawali już osocze przed katowicką kopalnią Wujek. Akcję zorganizowały wspólnie Polska Grupa Górnicza oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Katowicach. Cały czas przyjmowane są zgłoszenia chętnych do oddania osocza – dotąd zgłosiło się w sumie ponad 200 osób.

Aby oddać osocze wystarczy, że minęło 28 dni od ustania objawów choroby lub 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku bezobjawowego przebiegu zakażenia. Osoczem mogą podzielić się z chorymi osoby w wieku od 18 do 65 lat.

“Jak podkreślają lekarze, pomimo spadku liczby zachorowań, osocze ozdrowieńców jest nadal bardzo potrzebne w terapii pacjentów chorych na COVID-19” – powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski, zachęcając do przyłączania się do akcji.

Chęć zostania dawcą należy zgłosić telefonicznie – podczas rozmowy ustala się m.in., czy nie ma przeciwskazań do oddania osocza i ustalany jest termin oraz miejsce jego pobrania. Polska Grupa Górnicza prowadzi akcję informacyjną we wszystkich swoich kopalniach, przyjmując zgłoszenia górników gotowych pomóc osobom zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

W PGG od początku epidemii do poniedziałku koronawirusem zaraziło się 4400 osób (wobec ponad 10 tys. w całym górnictwie węgla kamiennego), z których 4338 wyzdrowiało. Nadal choruje 55 górników z PGG, a 105 jest w kwarantannie.

Rozpoczęta w ub. tygodniu akcja PGG to nie pierwsze zaangażowanie górników w pomoc osobom o ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem. Jeszcze podczas wiosennej fali pandemii, w ramach akcji zorganizowanej przez związek Sierpień’80, górnicy-ozdrowieńcy oddawali osocze w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Teraz Grupa nawiązała instytucjonalną współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, dzięki czemu liczba dawców osocza znacząco wzrosła.

Woj. śląskie jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. Według danych resortu zdrowia, w poniedziałek w regionie potwierdzono 224 nowe przypadki zakażenia, poinformowano także o śmierci kolejnych czterech osób chorych na COVID-19; każda z nich cierpiała również na inne schorzenia.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajęte były 1592 spośród 3696 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte były 153 na 300 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później.

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa Kronika Tygodnia w sprzedaży od wtorku
Następny artykułIKEA ostrzega przed oszustami. Niektórzy nakłaniają do wysyłania SMS-ów Premium