A A+ A++

Emigracja zarobkowa w Polsce nadal jest bardzo popularna. Jednym z częściej wybieranych w tym celu krajów są Niemcy. Legalna praca w tym państwie łączy się z możliwością otrzymania na posiadane dzieci Kindergeld. To zasiłek rodzinny wypłacany na każde dziecko.

Wiele krajów dla swoich obywateli, a także ludzi z innych krajów, którzy pracują legalnie, ma przeznaczone fundusze mające wesprzeć finansowo rodziny z dziećmi. Tak też jest i w Niemczech. Kindergeld – zasiłek wypłacany w euro – to bardzo skuteczne wsparcie socjalne poprawiające sytuację materialną. Czym konkretnie jest zasiłek Kindergeld? Jaki jest proces złożenia wniosku? Kto może go złożyć i od czego zależy przyznanie zasiłku Kindergeld? Między innymi o tym w dalszej części tekstu.

Zasiłek rodzinny Kindergeld – czym jest

Zasiłek Kindergeld jest wypłacany przez Familienkasse, czyli kasę rodzinną. Jest on przeznaczony nie tylko dla osób, które pracują legalnie na etacie w Niemczech i tam odprowadzają podatki lub posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy. Z takiego zasiłku rodzinnego mogą także korzystać  osoby, które na terenie Niemiec prowadzą własną działalność gospodarczą. Warunkiem w każdym przypadku jest prowadzenie gospodarstwa domowego z dziećmi. Jakie są szczegółowe warunki przyznawania Kindergeld? O tym już za chwilę.

Komu należy się zasiłek Kindergeld? Jaka jest kwota zasiłku Kindergeld?

W przypadku Polaków pracujących w Niemczech jest możliwość złożenia wniosku o Kindergeld również na dzieci, które przebywają w Polsce. Jest to możliwe zarówno wtedy, kiedy jedno z rodziców pracuje w Niemczech, jak i w sytuacji, gdy na emigracji zarobkowej jest i mama, i tata. Ważne jest wtedy, by udowodnić, że gospodarstwo pozostaje nadal wspólne. Konieczne jest też potwierdzenie, że związek jest zalegalizowany. Kindergeld jest wypłacany do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, czyli do wieku 18 lat. A także na te do wieku 21 lat, jeśli dzieci są bezrobotne i 25 lat – jeśli nadal się uczą. Dotyczy to:

  • dzieci własnych,
  • dzieci przysposobionych (adoptowanych)
  • Kindergeld można też pobierać na dzieci przybrane czy wnuki, które pozostają we wspólnym gospodarstwie.

Jeśli chodzi o to, ile wynosi zasiłek rodzinny Kindergeld, to w roku 2023 wynoszą one (miesięcznie): 219 euro na pierwsze i drugie dziecko, 225 euro na trzecie dziecko oraz 250 euro na czwarte i każde kolejne dziecko.

Jak wnioskować o niemiecki zasiłek rodzinny?

W celu otrzymania Kindergeld należy do Familienkasse złożyć zaświadczenie pracodawcy potwierdzające zatrudnienie na terenie Niemiec lub takie, które potwierdza prowadzenie firmy. Należy też dołączyć m.in.:

  • akty urodzenia dzieci,
  • akt małżeństwa (w przypadku rozwodów z wpisaną datą rozwodu)
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu
  • kopie zaświadczenia obowiązku podatkowego na terenie Niemiec
  • roczne zestawienie zarobków
  • kopię dowodu wnioskodawcy i kopię dowodu osobistego drugiego rodzica
  • potwierdzenie tego, że dzieci mieszkające pod wspólnym dachem, które są pełnoletnie, nadal się uczą.

Więcej o tym, jak złożyć wniosek i jak skorzystać z pomocy w dopełnieniu formalności, jeśli chodzi o przyznanie świadczenie Kindergeld można dowiedzieć się ze strony https://www.timetax.pl/niemieckie-swiadczenie-rodzinne-kindergeld/.

Przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia Kindergeld warto dowiedzieć się o wszelkich możliwościach jak najwięcej, by skorzystać z tego świadczenia w jak najbardziej optymalny sposób. Dobrze też wiedzieć, że Kindergeld wypłacany jest w czasie od 2 do 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUmowy na dofinansowanie budowy sieci kanalizacji w gminie Jedlnia-Letnisko (zdjęcia)
Następny artykułKombajn zbożowy w rowie