A A+ A++

Pierwsze urządzenie, które było pierwowzorem dla późniejszych komór hiperbarycznych, zostało zaprojektowane jeszcze w XVII wieku. Zapoczątkowało leczenie chorób płuc sprzężonym powietrzem. Do szerszego użycia komory zaczęły wchodzić w XIX wieku. Teraz, taka współczesna kapsuła dostępna jest także w Kwidzynie.

W warunkach normalnych dostarczanie tlenu do organizmu jest zależne od ukrwienia konkretnego obszaru ciała. W warunkach panujących w komorze hiperbarycznej tlen ma właściwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu stwierdza się we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. Dzieje się to dzięki ciśnieniu, którego wartość w komorze wynosi minimum 1,4 ATA, ale standardowo wykorzystuje się 2,5 ATA.

Komora hiperbaryczna jest specjalną, szczelnie zamkniętą kabiną w której przebywa się w pozycji siedzącej lub leżącej, około 60 minut, wdychając czysty tlen. Ciśnienie we wnętrzu osiąga wartość nawet trzy razy wyższą od ciśnienia atmosferycznego, dzięki czemu niweluje bariery w przenikaniu tlenu do komórek i umożliwia dostarczenie zwiększonych dawek tlenu, co sprzyja leczeniu wielu schorzeń. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów dotleniania organizmu. Ciśnienie panujące w środku przypomina warunki głębinowe, czyli takie jakie panują na głębokości trzech metrów poniżej poziomu morza.

Zabieg zazwyczaj trwa 45-90 minut i składa się z 3 etapów podzielonych kilkuminutowymi przerwami: wstępnej kompresji, zabiegu właściwego i dekompresji. Efektem zabiegów jest między innymi wzmożona produkcja komórek macierzystych, dotlenie wszystkich tkanek. Skoncentrowany tlen przyswaja się znacznie lepiej, wspomaga  krążenie krwi i uwalnia tlen z krwiobiegu jeszcze długo po opuszczeniu komory.

Obecnie z seansów hiperbarycznych można skorzystać również w Kwidzynie. Pod koniec ubiegłego roku Fabryka Tlenu otworzyła gabinet przy ulicy Braterstwa Narodów 33/13.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNarodowy Program Szczepiń
Następny artykuł77. Rocznica Uwolnienia Żołnierzy Armii Krajowej z siedziby Gestapo w Jędrzejowie.