A A+ A++

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wraz z końcem szkoły i początkiem wakacji rozpoczynają cykl dodatkowych działań na przejazdach kolejowo-drogowych. Podczas wszystkich wakacyjnych piątków organizowane będą akcje ulotkowe, podczas których będą przypominali kierowcom o rozsądku i zasadach bezpieczeństwa.

By wakacyjne wyjazdy i powroty były bezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą akcję „Bezpieczny piątek”. Dodatkowe kontrole kierowców, rowerzystów i pieszych przypominają o tym jak nie należy zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych.

Dzisiaj Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa wraz z kolejarzami i funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei byli obecni na przejazdach Nowogardzie, Bydgoszczy, Toruniu,  Białymstoku, Częstochowie, Myszkowie, Ostródzie i Balicach. Łącznie działania przeprowadzone były na ok. 50 przejazdach.

Żółta Naklejka PLK może uratować życie

„Bezpieczne piątki” to kolejna okazja do zwrócenia uwagi na żółte naklejki umieszczone na przejazdach. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”.

Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy numeru 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 2787 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 181 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 108 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.

Za 99 proc. niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy, dlatego pamiętajmy, że:

  • Znak STOP oznacza nakaz zatrzymania się przed torami.
  • Pulsujące, czerwone światło na sygnalizacji zakazuje wjazdu na tory – zakaz wjazdu za sygnalizator gdyż do przejazdu zbliża się pociąg!
  • Nie wjeżdżamy na przejazd, gdy nie ma możliwości zjazdu z torów.
  • Warto zwolnić  przed każdym przejazdem, aby upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarnobrzeg – info z 25 tygodnia roku 2023
Następny artykułHamilton przedstawił oczekiwania. Niemcy w szoku. “To on jest pod presją”