A A+ A++

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie w opublikowanym dziś wtorek (30.01) komunikacie informują o zlikwidowaniu narkotykowego laboratorium w miejscowości pod Zambrowem. Działania policjantów były realizowane na podstawie własnej informacji dotyczącej produkcji syntetycznych katynonów na terenie gm. Zambrów w woj. Podlaskim. W pomieszczeniach gospodarczych kryminalni ujawnili laboratorium z dwoma reaktorami i zabezpieczyli ponad 200 kilogramów substancji w procesie krystalizacji klefedronu. Znaczna część nielegalnego towaru znajdowała się w lodówkach. W domu na terenie posesji ujawnili ponad 800 gramów gotowego narkotyku. 

Na miejscu zatrzymano 41-letniego mieszkańca  gminy Zambrów. Mężczyzna usłyszał zarzut wytwarzania znacznych ilości środków odurzających, za co ustawa o przeciwdziałaniu narkomani przewiduje karę do 20 lat pozbawienia wolności. 

Główny Inspektor Sanitarny w sierpniu 2023 roku ostrzegał, że od początku 2023 r. odnotowano wzrost zdarzeń zakończonych śmiercią związanych z zażyciem syntetycznych katynonów tj. 3-CMC (3-chlorometkatynon, klofedron) i 4-CMC (4-chlorometkatynon, klefedron).

„Syntetyczne katynony to substancje o silnych właściwościach psychostymulujących i uzależniających. Efekty psychotropowe tych substancji są krótkotrwałe i istnieje wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci” – podaje Główny Inspektorat Sanitarny. 

„Skutki zażycia 3-CMC oraz będącego jego izomerem 4-CMC mogą obejmować objawy neurologiczne (np. halucynacje, napady padaczkowe, pobudzenie, niepokój, psychozy, zmniejszona świadomość), sercowo-naczyniowe (np. tachykardia, nadciśnienie, ból w klatce piersiowej, zatrzymanie akcji serca) i oddechowe (przyspieszenie i spłycenie oddechu, niewydolność oddechowa)”

Zgodnie z polskim prawem wymienione substancje zostały sklasyfikowane jako substancje psychotropowe i ich posiadanie, wytwarzanie, przetwarzanie lub udzielanie osobie trzeciej jest zabronione i karane. 

źródło: KWP Lublin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNietypowe badanie polskich naukowców. Wykorzystają tajemniczą „pamięć orbity”
Następny artykuł“Poskromi” siwe włosy. Sprawdź domowy patent z liściem laurowym