A A+ A++

Zbliża się XXIII Letni Festiwal Muzyczny w Płocku. Muzycy przygotowali cztery wyjątkowe koncerty, które odbędą się w zabytkowych częściach miasta. Jako pierwsze zaprezentowane zostaną „Muzyczne Prawykonania” w Katedrze.

W niedzielę, 27 czerwca o godzinie 19 rozpocznie się XXIII Letni Festiwal Muzyczny. Podczas tegorocznej edycji odbędą się 4 koncerty w zabytkowych częściach miasta. Płoccy symfonicy zainaugurują festiwal koncertem „Muzyczne Prawykonania„.

W katedrze zabrzmi prawykonanie dzieła pn. „Koncert Płocki na skrzypce i orkiestrę symfoniczną”, stworzonego na specjalne zamówienie POS przez Iwonę Kisiel z udziałem solistki Agnieszki Maruchy na skrzypcach w towarzystwie Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Justyny Kwarcińskiej. W repertuarze koncertu nie zabraknie także III Symfonii a-moll „Szkocka” op. 56 Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego.

Iwona Kisiel ma w swoim dorobku wiele dzieł muzyki kameralnej, symfonicznej, utwory na orkiestrę smyczkową oraz ponad 20 pieśni na głos i fortepian do wierszy między innymi Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana oraz Zbigniewa Herberta.

Kompozytorka jest absolwentką Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Rudzińskiego. Artystka jest też dyplomowaną wiolonczelistką w klasie prof. Mariana Raczaka w PSSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie.

Utwory Iwony Kisiel wykonywane były wielokrotnie m.in. podczas Warszawskich Spotkań Muzycznych, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w warszawskim Planetarium, w Polskiej Akademii Nauk – Pałacu Staszica (koncert monograficzny), na wielu koncertach w ówczesnej Akademii Muzycznej im. F. Chopina.

– Muzykę Iwony Kisiel wyróżnia wypracowany przez lata indywidualny, dźwiękowy język „współczesnej tonalności” oparty na wachlarzu dynamicznych emocji, łączeniu klasyki z jazzem, specyficznych, przyjaznych słuchaczom współbrzmień septymowononowych, które tworzą w jej muzyce intrygujący świat dźwięków niestroniących od muzyki z początku XX w., ale czerpiący z muzyki współczesnej. Koncert będzie prezentacją neoklasycznego systemu harmonicznego widzianego oczami współczesnej kompozytorki – wyjaśnia Płocka Orkiestra Symfoniczna.

Koncert „Płocki” na skrzypce i orkiestrę symfoniczną to utwór składający się z trzech odrębnych części, zróżnicowanych pod względem charakteru, stylistyki oraz tempa. Jego istotą jest kolaż kilku stylów muzycznych – począwszy od neoromantyzmu, poprzez postimpresjonizm, ekspresjonizm, aż po muzykę współczesną.

25-minutowy utwór nawiązuje do klimatu muzyki filmowej, a miejscami także do muzyki jazzowej. Orkiestra nie jest jedynie tłem dla solistki, ale raczej równoprawnym partnerem w muzycznym dialogu. Utwór ten aż skrzy się od barw, możliwych dzięki tak bogatej obsadzie orkiestry symfonicznej.

Belcanto w Muzeum Mazowieckim

Kolejnym wydarzeniem w ramach XXIII Letniego Festiwalu Muzycznego będzie „Belcanto w Muzeum”. Muzyka rozbrzmi 29 czerwca o godzinie 19 w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Płocka Orkiestra Symfoniczna przygotowała na tę okazję najpiękniejsze pieśni neapolitańskie, utwory musicalowe oraz arie operetkowe. Utwory zaprezentują muzycy w składzie: Damian Wilma (baryton), Katarzyna Magdziak (I skrzypce), Anna Rzymyszkiewicz (II skrzypce), Marcin Sumliński (altówka), Marek Karwowski (wiolonczela), Adam Wardziak (kontrabas), Monika Polaczek-Przestrzelska (piano).

Sounds Fun u Mariawitów

Kolejne wydarzenie odbędzie się 2 lipca o godzinie 19 w Kościele Starokatolickim Mariawitów. „Sounds Fun” to koncert kameralny z udziałem OCTAVA ensemble – oktetu wokalnego, uznanego przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia.

OCTAVIA ensemble szybko ustalił swoją wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych. Zespół jest zwycięzcą licznych festiwali i konkursów wokalnych. Wśród zdobytych przez formację nagród nie zabrakło najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie polskiej chóralistyki Grand Prix 39′ edycji „Legnica Cantat”.

Letnie Divertimento w Małachowiance

Zwieńczeniem Letniego Festiwalu Muzycznego będzie „Letnie Divertimento” 4 lipca o godzinie 19 w Auli im. Kajetana Morykoniego w Małachowiance. Podczas tego wydarzenia wystąpi Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Brzoznowskiego, wykonując takie kompozycje jak: „Koncert staropolski” Romualda Twardowskiego, „Divertimento na orkiestrę smyczkową” Grażyny Bacewicz oraz Symfonię fis-moll nr 45 „Pożegnalną” Joseph’a Haydn’a.

Wstęp na wszystkie koncertu w ramach XXIII Letniego Festiwalu Muzycznego jest darmowy. Orkiestra przypomina o obowiązku wypełnieniu oświadczenia, dezynfekcji rąk oraz zakrywania ust i nosa podczas wydarzeń.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFestiwal Nowej Sztuki lAbiRynT – podpisanie ważnej umowy
Następny artykułDrugie życie prywatnego muzeum Villa la Fleur