A A+ A++

25 listopada swoje święto obchodzą pracownicy kolei. Symboliczna data przypada w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ich patronki. Kolejarze z Łukowa i okolic z tej okazji spotkali się na Mszy Świętej w kościele NMP Matki Kościoła.

Dzień Kolejarza Polskiego, bo taką niegdyś nazwę nosiło święto, obchodzony był w różnych terminach. W 1935 roku kolejarze świętowali 29 września, zaś już dwa lata później, na dzień uroczystości wybrano 26 września. Relację z obchodów można było wówczas usłyszeć na antenie Polskiego Radia. Po raz pierwszy po II wojnie światowej święto polskiej kolei obchodzono w 1954 roku, a uroczystościom nadano charakter centralny. 21 lipca 1981 roku, NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, mówiącą, iż „(…) począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy”. I właśnie w Lublinie 25 listopada odbyły się pierwsze uroczystości, które zbiegły się z odsłonięciem i poświęceniem przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka, Krzyża – Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin.

Kolejarze z Łukowa i okolic swoje święto już w niedzielę 21 listopada. Z inicjatywy Zbigniewa Strzyżewskiego, obecni i emerytowani pracownicy kolei oraz ich rodziny, spotkali się na Mszy Świętej w kościele NMP Matki Kościoła. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Stepczuk.

Więcej zdjęć >>> TUTAJ

źródło: Rynek Kolejowy
zdjęcia: Zbigniew Woźniak

AKup  [MSz]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAstara i Mitsubishi w Polsce. Jest nowy pomysł!
Następny artykułZapraszamy na Rynek Podgórski. Stuletnia karuzela i niezwykły targ