A A+ A++

W słowackich mediach rozgorzała dyskusja na temat ochrony przyrody oraz dzikich zwierząt, a także kwestii politycznych, które rzekomo utrudniają to zadanie. Punktem zapalnym było ostatnie przerażające odkrycie, jakiego dokonał pewien aktywista w Tatrach Zachodnich. 

Zobacz wideo
Dlaczego niedźwiedzie schodzą do siedzib ludzkich? Sami jesteśmy sobie winni

Tatry Zachodnie. Aktywista ekologiczny znalazł niedźwiedzia z raną postrzałową

“Tak zakończyło się życie pięknego, młodego samca niedźwiedzia z Tatr Zachodnich”, pisze na Facebooku Karol Kaliský – słowacki filmowiec i ekolog – który kilka dni temu natrafił w górach na martwe zwierzę. Makabrycznego odkrycia dokonano nieopodal Barańca, jednego ze szczytów po słowackiej stronie Tatr. Mężczyzna natychmiast wezwał odpowiednie służby, w tym policję oraz pracowników TANAP-u, czyli tamtejszego odpowiednika TPN.

“Wezwany zoolog wyposażony w wykrywacz metalu wraz z przewodniczącym koła łowieckiego mogli jedynie stwierdzić to, co było dla mnie oczywiste od pierwszej chwili, gdy zobaczyłem niedźwiedzia. Niedźwiedź został zastrzelony przez kłusownika”, opowiada aktywista w mediach społecznościowych, zastanawiając się jednocześnie, czy strzelca ośmieliły zmiany zapowiadane w słowackim Kodeksie Karnym.

Obecnie służby mundurowe prowadzą dochodzenie w celu ustalenia sprawcy. Istnieje szansa, że uda się zidentyfikować go po znalezionym w ciele niedźwiedzia pocisku. W związku z toczącym się śledztwem na ten moment policja nie jest w stanie udzielić więcej informacji.

Ile niedźwiedzi żyje w Tatrach?

Według danych Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Tatrach żyje obecnie 50-60 niedźwiedzi. Po polskiej stronie gór na stałe przebywa zaledwie kilkanaście przedstawicieli tego gatunku. Populacja w całym kraju obejmuje ok. 110 osobników, jak podaje WWF Polska. Spotkać je można głównie w pięciu ostojach, m.in.  bieszczadzkiej, tatrzańskiej, świętokrzyskiej, sudeckiej i karkonoskiej. Ich liczebność stale się zmniejsza. Niedźwiedź brunatny od 1952 roku jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym. Regulują to zarówno przepisy prawa międzynarodowego, jak i krajowego. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypożyczalnia aut bez limitu kilometrów – Tani wynajem samochodów
Następny artykułGeForce RTX 2080 Ti z 22 GB pamięci VRAM do kupienia na eBayu