A A+ A++

Bóg, Honor, Ojczyzna – te słowa pomagały zesłańcom, w czasie długich lat katorgi w sowieckich łagrach, być Polakami

Starostwo Powiatowe w Oławie z inicjatywy polonistki Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie Blandyny Rosół-Niemirowskiej zorganizowało niezwykle ciekawą wycieczkę, w której wzięli udział Sybiracy z Oławskiego Koła wraz z prezesem Aleksandrem Maciejewiczem oraz uczniowie “Ogólniaka”, głównie członkowie szkolnego chóru, wraz z dyrektor Jolantą Szewczyk i nauczycielką historii Aleksandrą Skibińską-Brzezicką. Koordynatorem całości przedsięwzięcia był wicestarosta Witold Niemirowski. Przejazd autokarowy zapewnił oławski PKS.

“Golgota Wschodu”

Wycieczka składała się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy udali się do Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów na wrocławskim Biskupinie, gdzie delegacja uczniów i Sybiraków chcąc uczcić pamięć o zesłańcach Sybiru złożyła wiązankę kwiatów pod tzw. Panteonem Wschodu. Następnie grupa udała się na wystawę „Golgota Wschodu” znajdującą się przy wrocławskim domu zakonnym Ojców Redemptorystów. Jest to nowa wystawa o losach Polaków na Wschodzie w czasie II wojny światowej. Syberia była „krainą zesłania i cierpienia”, ziemią przeklętą, a w polskiej martyrologii oznaczała każde miejsce uwięzienia, odosobnienia, bólu i cierpienia w Rosji i Związku Radzieckim. O tym wszystkim uczestnicy wycieczki usłyszeli w szczegółach od kustosza wystawy p. Juliusza Woźnego oraz prezesa Związku Sybiraków Ryszarda Janosza.

Lekcja historii

W drugim etapie wycieczki udano się do „Centrum Historii Zajezdnia”, gdzie przewodnicy oprowadzając po wystawie opowiedzieli historię osadnictwa i kształtowania się życia w powojennym Wrocławiu. Zapoznano się z codziennym życiem w czasach PRL. Ciekawym wątkiem była historia ruchu opozycyjnego przeciwko władzy komunistycznej w Polsce, narodziny Solidarności i Solidarności Walczącej. Osobną częścią wystawy były motywy kulturalno-sportowe np. filmy powstałe we Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, informacje o pisarzach związanych z Wrocławiem np. Rafał Wojaczek, Tadeusz Różewicz czy np. koszulka zasłużonego piłkarza Śląska Janusza Sybisa i kask kolarza Ryszarda Szkurkowskiego.

W drodze powrotnej, młodzież miała okazję wysłuchać relacji z pobytu na Syberii Pani Eugenii Waszewskiej, która opowiedziała o trudnym okresie jej życia na dalekim wschodzie.

Była to bardzo ciekawa, żywa, lekcja historii, do której zachęcamy inne szkoły i nauczycieli.

Galeria zdjęć z wycieczki dostępna jest na naszym Facebooku (proszę kliknąć).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapadł wyrok w sprawie Jerzego S. Znany aktor skazany
Następny artykułNiezwykła wystawa o Kaszubach w murach WSAiB! Musisz ją zobaczyć!