A A+ A++

Osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 4 na 5 grudnia 1943 r. oddział dywersyjny AK pod dowództwem por. Antoniego Holika ps. „Gazda” przeprowadził brawurową akcję zdobycia broni z niemieckich magazynów „Gamrat”. W miniony poniedziałek (4 grudnia br.) mieszkańcy Jasła uczcili pamięć uczestników wydarzeń, do których doszło przed ośmioma dekadami.

Zdjęcia z uroczystości obejrzysz w FOTOGALERII

Akcja o kryptonimie „Gamrat” jest doskonałym przykładem tego, że w trudnych warunkach konspiracji, żołnierze zbrojnego podziemia antyhitlerowskiego potrafili nie tylko szczegółowo zaplanować zuchwałe akcje dywersyjne, lecz także precyzyjnie je przeprowadzić. Plan wdarcia się na teren niemieckich magazynów broni „Gamrat” pod Jasłem miał jeden zasadniczy cel – zdobycie środków do prowadzenia walki w kontekście przygotowywanego przez kierownictwo ZWZ-AK powstania powszechnego.

Obiektu przedwojennej wytwórni prochu strzegło blisko dwustu żołnierzy Wehrmachtu. Służył on Niemcom nie tylko do magazynowania broni. Znajdowały się tam również warsztaty naprawcze. Jednym z rusznikarzy, na barkach, których spoczywała naprawa oraz konserwacja broni był sierżant Tadeusz Szymański ps. „Borys”, żołnierz Armii Krajowej. To między innymi dzięki jego zaangażowaniu akcja „Gamrat” zakończyła się pełnym sukcesem.

Pod osłoną nocy (4 na 5 grudnia 1943 r.) oddział dywersyjny pod dowództwem por. Antoniego Holika ps. „Gazda”, oficera dywersji Inspektoratu AK Jasło, w skład, którego wszedł między innymi kpt. Józef Modrzejewski ps. „Lis” – dowódca Obwodu ZWZ-AK Jasło, przeprawił się w bród przez Wisłokę, aby po chwili znaleźć się na terenie niemieckich magazynów broni. Wybór terminu przeprowadzenia akcji nie był przypadkowy. Sobota była bowiem dniem, w którym Niemcy udawali się do kina w Jaśle. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Zdobyte uzbrojenie posłużyło następnie żołnierzom AK w przeprowadzeniu kolejnych akcji dywersyjnych, czy też do realizacji zadań bojowych w ramach planu „Burza”.

Akcję „Gamrat” oraz jej uczestników upamiętnia pomnik przy ul. Mickiewicza w Jaśle. To właśnie pod tym pomnikiem, w miniony poniedziałek, odbyły się obchody 80. rocznicy akcji. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współudziale Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Miasta Jasła, Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, Jasielskiego Domu Kultury oraz Szkół Podstawowych nr 11 i 12. Władze samorządowe Miasta Jasła reprezentował burmistrz Ryszard Pabian.

– To ważne, żebyśmy pamiętali o tych wydarzeniach, które miały miejsce na jasielskiej ziemi. Szczególnie takich, które były tak dobrze rozpoznane, przygotowane, zaplanowane, a później wykonane. Zarówno „Akcja Pensjonat”, jak i „Akcja Gamrat” przebiegły bez użycia broni i rozlewu krwi. Chociaż tak naprawdę to tylko niewielkie epizody w tej jakże tragicznej drugiej wojnie światowej, które przyniosły chwałę nie tylko ich wykonawcom, lecz także naszej jasielskiej ziemi – mówił Ryszard Pabian.

W programie poniedziałkowej uroczystości, obok tradycyjnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz odegrania hymnu Armii Krajowej, znalazło się także odczytanie przez Wiesława Hapa, historyka i regionalistę apelu pamięci. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 i Szkoły Podstawowej nr 12 przygotowali montaż słowno-muzyczny. Dzieci wyrecytowały wiersze o tematyce patriotycznej oraz zaśpiewały najpopularniejsze piosenki żołnierskie i partyzanckie.

red.

Napisany dnia: 06.12.2023, 08:52

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz Miasta i Gminy Sztum Leszek Tabor zaprasza na spotkanie
Następny artykułZ muzyką wśród książek i obrazów