A A+ A++

Miniaturowe roboty mogą pomóc w precyzyjnym podawaniu leków, są wielkości opuszka palca i mają stać się przydatnym narzędziem w medycynie. Milirobot jest tworem, który potrafi sprawnie poruszać się po ludzkim ciele w celu jego badania i dostarczania lekarstwa. Jego ruch jest możliwy dzięki wykorzystaniu pól magnetycznych.

Opracowany przez Stanford, milirobot jest przełomową konstrukcją, która umożliwia precyzyjne podawanie lekarstwa. Ten miniaturowy twór potrafi czołgać się, obracać, a nawet pływać w ciasnych miejscach. Warto także zaznaczyć, że jest on rozmiarów opuszka palca. Wszystko to ma pozwolić na badanie organizmu od wewnątrz oraz aplikację leków w konkretne miejsca. Renee Zhao, inżynier prowadzący badania na Uniwersytecie Stanforda opracowuje kilka projektów milirobota, w tym także wersję pełzającą. Ruch wszystkich tych urządzeń jest możliwy dzięki wykorzystaniu pól magnetycznych. Zmiana kierunku oraz siły pola umożliwia przemieszczanie robota w ciele na znaczne odległości.

Milirobot opracowany na Uniwersytecie Stanforda może okazać się rewolucyjnym rozwiązaniem w kwestii precyzyjnego podawania leków. Urządzenia jest w stanie poruszać się wewnątrz ciała dzięki zastosowaniu pól magnetycznych.

Zdjęcie milirobota
fot: Zhao Lab

Zhao wspomniała, że ich najnowszy model jest najbardziej wytrzymałym i wielofunkcyjnym robotem tego typu, jaki kiedykolwiek stworzyli. Jest on w stanie szybko przemieszczać się po nierównych oraz śliskich powierzchniach wewnątrz organizmu oraz przepływać przez płyny ustrojowe. Lekarstwo wewnątrz robota jest przechowywane do momentu, w którym ten dotrze do celu.

Kiedy znajdzie się w odpowiednim miejscu, lekarstwo o wysokim stężeniu, które znajduje się na jego pokładzie zostaje uwolnione. Jedną z głównych cech milirobota jest połączenie pewnych właściwości geometrycznych, które pomagają mu chociażby sprawnej pływać. Jeśli prace pójdą w dobrym kierunku, w przyszłości roboty będą mogły również transportować kamery lub inne instrumenty medyczne do ciała. Jest to tylko jeden z wielu projektów, które mogą odmienić poszczególne obszary medycyny.

Zobacz także:





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł60+ mają, na świat się nie zamykają
Następny artykułUdany miejski „Festyn Jana z Kolna”. Gościem honorowym plenerowego wydarzenia był wicepremier Jacek Sasin