A A+ A++

Kobiety, u których zdiagnozowano nowotwór i muszą poddać się agresywnemu leczeniu chemio- lub radioterapią nie muszą rezygnować z marzeń o zostaniu mamą. 1 września ruszył program zachowania płodności u kobiet leczonych onkologicznie. Potrwa do końca 2025 r. Samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczy na ten cel ponad 2 mln zł.

Projekt skierowany jest do mieszkanek woj. dolnośląskiego w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że celem programu jest wsparcie pacjentek, które leczą się onkologicznie, by mimo choroby nowotworowej nie utraciły w przyszłości szansy na urodzenie własnego potomstwa. „Projekt jest finansowany przez samorząd województwa dolnośląskiego i jest bezpłatny” – wskazał.

Misja edukacyjna programu

Zadaniem programu jest także propagowanie wiedzy na temat nowej, rozwijającej się dziedziny medycyny – Oncofertility – umożliwiającej zachowanie płodności u pacjentek onkologicznych i hematologicznych m.in. dzięki mrożeniu tkanki jajnika. Jak wskazują władze województwa, choroby nowotworowe są coraz częściej uleczalne, dlatego podniesienie tematu zabezpieczenia płodności przed rozpoczęciem terapii onkologicznej jest istotne. „Dodatkowo ważną informacją jest fakt, że program nie opóźnia leczenia onkologicznego pacjentki” – podkreślono.

Jak mieć dziecko mimo choroby nowotworowej

„Pacjentki przed rozpoczęciem leczenia chemioterapią, radioterapią lub innymi metodami będą mogły zabezpieczyć swoją płodność, aby po wyleczeniu choroby miały możliwość posiadania własnego potomstwa. Jest to istotne, gdyż skutkiem ubocznym tych terapii jest często nieodwracalna utrata płodności” – zaznaczył ginekolog onkolog dr n. med. Jarosław Pająk.

Na realizatora programu wybrany został w drodze konkursu Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Metoda, która będzie stosowana w szpitalu polega na krioprezerwacji tkanki jajnika i jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

„Polega ona na pobraniu fragmentu tkanki jajnika metodą laparoskopową, następnie zamrożeniu i przechowywaniu w odpowiednich warunkach w banku komórek. Kiedy pacjentka będzie wyleczona i podejmie decyzję o posiadaniu potomstwa, zostanie wykonany autoprzeszczep tkanki, również metodą laparoskopową” – tłumaczyła dr n. med. Izabela Szczuka, specjalista ds. przetwarzania tkanek i komórek DCOPiH.

Jak wygląda onkofertility?

Mrożenie i przechowywanie tkanki będzie odbywało się w Banku Komórek w Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we w Wrocławiu. Pacjentka, która zgłosi się do programu zostanie skierowana na konsultacje ze specjalistami: ginekologiem położnikiem, ginekologiem onkologiem, onkologiem, hematologiem, radiologiem i z psychologiem. Następnie, po wykonaniu odpowiednich badań, zostanie podjęta decyzja na konsylium lekarskim o zakwalifikowaniu do zabiegu krioprezerwacji tkanki jajnika. Decyzja będzie podejmowana indywidulanie w przypadku każdej pacjentki.

Program będzie trwał od 1 września 2023 do 31 grudnia 2025 r. Samorząd województwa przewiduje, że z konsultacji ze specjalistami skorzysta około 100 pacjentek rocznie, a zabieg krioprezerwacji tkanki jajnika zostanie wykonany u 25 pacjentek w skali roku. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaków Częstochowa podejmie beniaminka z Niepołomic, na stadionie znów zasiądzie komplet kibiców
Następny artykułSamochód potrącił pieszego na DK25. Mężczyzna zginął na miejscu