A A+ A++

Kino Patria otwiera swoje podwoje w najbliższy piątek 22 września. Dla miłośników dobrej kinematografii przygotowano szereg atrakcji. W najstarszym rudzkim kinie w tym sezonie zobaczymy nie tylko filmu. O szczegółach i nowościach, które zostaną wprowadzone, opowiada Krzysztof Kasprzyk, prezes zarządu Fundacji Kina Patria. 

Nowy sezon w Kinie Patria

Fundacja Kino Patria została powołana do istnienia w marcu 2023 roku. Główny celem jej istnienia jest wspieranie działalności kina. Jakie plany ma na ten sezon kinowy? Już teraz możemy zdradzić, że zaplanowano wiele atrakcji – zarówno dla najmłodszych widzów, jak i kinomanów z długim stażem. 

Magdalena Mikrut-Majeranek: 22 września odbędzie się otwarcie Kina Patria po wakacyjnej przerwie. Nowy sezon to nowe wyzwania. Jakie mają Państwo plany na najbliższe miesiące?

Krzysztof Kasprzyk: Ten rok w Kinie Patria upłynie pod hasłem „Więcej światła! Więcej Filmów! Więcej Kina Patria!”. Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń okołofilmowych, żeby Kino Patria stanowiło taki hub kulturowy. To jest kierunek, który chcemy mu nadać. Pierwszym wydarzeniem otwierającym sezon będzie wystawa fotograficzna „Zielone zakątki Rudy Śląskiej” połączona z projekcją filmu „Serce dębu”. Postanowiliśmy dołożyć do seansu coś rudzkiego, ale związanego z jego tematyką. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wernisaż, podczas którego zaprezentowane zostaną zdjęcia rudzkich fotografików dokumentujących cudowną przyrodę naszego miasta.

Czyje zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie?

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografia takich fotografów jak: Marek Kawęcki, Jacek Knapik, Grzegorz Olszewski i Witold Nocoń.

Jakie jeszcze atrakcje zaplanowali Państwo w nowym sezonie?

W czwartek, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, o godz. 10 gramy film o Wojciechu Korfantym. Wydarzenie to organizujemy wspólnie z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Natomiast w piątek, 22 września, inaugurujemy kolejny sezon w Kinie Patria. W weekend otwarcia zapraszamy na trzy filmy: „O psie, który jeździł koleją”, „Serce dębu” oraz komedię „Teściowie 2”.

Powrócą też znane i lubiane wydarzenia?

Tak, zdecydowanie. W tym roku będziemy kontynuować cykl Kino dla Kobiet (13 października), który od lat organizuje Marta Glamb. Będzie też Dyskusyjny Klub Filmowy (10 października) organizowany przez Stowarzyszenie In-ni czy Kino z książką. To cykl spotkań, które organizowaliśmy już w ubiegłym roku razem z księgarnią Stronniczą. W tym sezonie będzie kontynuacja. Powraca też Akademia Seniora. Podczas najbliższego spotkania, które odbędzie się 6 października, widzowie zobaczą ekranizację książki Jakuba Małeckiego „Święto ognia” w reż. Kingi Dębskiej, a projekcja zostanie poprzedzona prelekcją pani Wiesławy Żurek.

Mogę też zdradzić, że wśród nowych wydarzeń będzie Kino z Psychologią. Podczas wakacji nawiązaliśmy kontakt z Poradnią psychologiczno-pedagogiczną, dzięki czemu psychologowie wezmą udział w kilku spotkaniach, poruszając tematykę psychologii na podstawie filmów. Zapraszamy też na Bibliofilm, czyli projekt powstający w kooperacji ze Stacją Biblioteką i Księgarnią Stronniczą. Niedługo dostępny będzie czwarty film, który opowiada o kulturze i książkach.

Wiele uwagi poświęcą Państwo także edukacji filmowej.

Przez wiele lat byłem nauczycielem przedmiotu filmofil, odpowiadałem za zajęcia z filmu. Uważam, że edukacja filmowa jest niezwykle istotna, dlatego też wprowadzimy do kina zajęcia filmowe. W ramach „Kinowej Akademii Medialnej” będziemy pokazywać cudowne filmy instruktażowe przeznaczone zarówno dla młodych, jak i starszych widzów. W październiku ruszają pierwsze pokazy dla uczniów rudzkich szkół. Planujemy też zorganizować jeden pokaz otwarty dla mieszkańców Rudy Śląskiej, a zostanie on poprzedzony prelekcją.
Pierwszy z filmów edukacyjnych został już nakręcony. Planujemy stworzyć sześć takich produkcji. W wakacje z pomocą naszej rudzkiej telewizji Sfera nakręciliśmy film pokazujący triki filmowe. Jest on egzemplifikacją tego, co chcemy zaprezentować podczas pierwszej lekcji filmowej naszym widzom. Wyjaśnimy na czym polega magia kina. Projekt ten otrzymał wsparcie z miasta. Fundacji udało się pozyskać mały grant z realizację filmowej ścieżki edukacyjnej.

Jesień kalendarzowa rozpoczyna się 23 września, a wraz z nią powraca problem ogrzania budynku. Czy w tym roku zimą kino także zostanie zamknięte?

Robimy wszystko, żeby tak się nie stało. Wielokrotnie czytałem komentarze wskazujące, że zamknięcie kina w lecie to był strzał w stopę. Nie zgodzę się z tym, ale będziemy starali się to zmienić. W kolejne wakacje kino na pewno będzie otwarte. Może nie przez dwa miesiące, a w weekendy, ale będzie.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że fakt, iż jest to kino prywatne, to zarówno jego szczęście, jak i pech. Kino istnieje tak długo w naszym mieście właśnie dlatego, że ma prywatnego właściciela, ale z drugiej strony dziś nie ma już takich prywatnych kin. Wszystkie podlegają instytucjom, miastom, urzędom marszałkowskim.

Cały czas staramy się ulepszyć kino, usprawnić jego działanie i sprawić, by tętniło życiem. Podczas wakacji wyczyściliśmy lampę kinową, dzięki czemu obraz będzie zdecydowanie lepszy. To szereg drobnych, niewidocznych działań, które jednak przekładają się na końcowy efekt i to jak kino jest postrzegane przez widzów. Przykładowo, w wakacje wyczyszczone zostały rynny. Zbieramy też na nowe drzwi do kina. Gdyby każdy, kto obserwuje nas w mediach społecznościowych, dorzucił od siebie 5 zł, to uzbieralibyśmy z nawiązką na drzwi. Takich inwestycji, które pozwolą na poprawę warunków i przede wszystkim docieplenie kina jest wiele, a my staramy się powoli je realizować.

Kino Patria działa od 1937 roku i jest jednym z najstarszych kin w regionie. Rudzianie mają do niego sentyment?

Kino wrosło się w krajobraz miasta. Widzimy, że jest ważne dla rudzian. Kiedy opublikowaliśmy informację o otwarciu sezonu, otrzymaliśmy mnóstwo wiadomości – zarówno mailowych, jak i na Facebooku. Chciałbym, żeby kino mogło być wspierane nie w sposób finansowy, a biletowy. Jeśli jakiś zakład pracy raz w miesiącu ufundowałby np. 10 biletów dla swoich pracowników, to byłby dobry sposób na napędzanie kultury.

Mogą Państwo liczyć na współpracę z miastem?

Otrzymaliśmy z budżetu Rudy Śląskiej mały grant na realizację projektu edukacyjnego, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że miasto ma duże potrzeby, olbrzymie wydatki, a wiemy jak wygląda budżet. Pojawiają się głosy mówiące, że miasto mogłoby wykupić budynek, ale zdajemy sobie sprawę z tego jakie są realia finansowe. Mówi się też, że skoro to prywatny biznes, a nie przynosi dochodów, to powinien się zamknąć. Mogę zapewnić, że kino nie zostało pozostawione same sobie. Mamy mnóstwo pomysłów, które konsekwentnie wcielamy w życie. Razem z miastem planowaliśmy zorganizować jesienią przegląd filmów dla dzieci. Z uwagi na to, że Śląski Teatr Impresaryjny organizuje Dziecięcy Festiwal Teatralny, zdecydowaliśmy, że przeniesiemy nasz przegląd na wiosnę przyszłego roku. Nie chcemy konkurować z teatrem o uwagę widzów.

Dziękuję serdecznie za rozmowę!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJKH GKS Jastrzębie podzielił się punktami z GKS-em Katowice
Następny artykułTOMASZÓW Areszt za posiadanie narkotyków