A A+ A++

W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1175 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Aż do końca roku temperatury będą raczej ujemne. W Wigilię może spaść śnieg, w święta zobaczymy nieco słońca. Sylwester zapowiada się mroźny.

Jezus, Maria i Józef byli świętymi imigrantami

Przed urodzinami Jezusa Józef z brzemienną Marią udają się w podróż z Nazaretu do Betlejem. To trudna podróż. Dzisiaj pielgrzymki do Ziemi Świętej zaczynają się zwykle odwiedzeniem świątyni Zwiastowania w Nazarecie. Później autobusem przemieszczamy się do Betlejem. Te dwa miejsca dzieli ponad 150 km. W dodatku Betlejem znajduje się 750 m nad poziomem morza w paśmie górskim. Dla dawnych ludzi taka wyprawa oznaczała noclegi pod gołym niebem, podróż pod górę, drogami krętymi i niebezpiecznymi. Taka piesza wędrówka dla młodej dziewczyny w 9 miesiącu ciąży była nie lada wyzwaniem. Józef i Maria udali się do Betlejem wskutek nakazu cesarza, który ogłosił spis powszechny. Każdy musiał spisać się w miejscu urodzenia. Chodziło głównie o policzenie mieszkańców i wyznaczenie podatku pogłównego. Jezus rodzi się w Betlejem, zapewne w jakimś domostwie, a nie w stajence. Wypełnia się proroctwo.

Według tradycji po narodzeniu Jezusa król Herod wydaje rozkaz zabicia wszystkich betlejemskich chłopców do drugiego roku życia. Herod był królem okrutnym. Zamordował swoje żony i dalszych krewnych. Mówiono, że lepiej być świnią na jego dworze niż królewskim synem, gdyż świń nie jadł i dlatego ich nie zabijał. Schorowany satrapa jak ognia bał się utraty władzy na rzecz przepowiadanego króla żydowskiego. Józefowi we śnie ukazuje się anioł, który przekazuje mu ostrzeżenie i polecenie ucieczki do Egiptu. Tym razem Rodzinę Świętą czeka o wiele dłuższa droga. Egipt od Betlejem dzieli ponad 2.000 trudnych i niebezpiecznych kilometrów. Rodzina Jezusa ucieka przed groźbą śmierci, przed okrutnym władcą. Podróżują przez Aszkelon, Hebron i Gazę, następnie przez Półwysep Synaj. W Egipcie mieszkała spora diaspora żydowska. Przypuszcza się, że mogli tam zamieszkiwać krewni Józefa i Maryi. Pobyt w Egipcie nie należał do najłatwiejszych. Legenda głosi, że Dzieciątko Jezus zostało okradzione z butów, a miejscu gdzie spadły łzy Maryi wytrysnęło cudowne źródełko. Pół roku przebywali w Kairze, po czym przeprawili się łodzią przez Nil do Salamut, by na kolejne sześć miesięcy przenieść się na górę Qussqam.

Kiedy Herod umiera, wracają do Nazaretu.

Przebywanie na emigracji z dala od świątyni było dla pobożnych i praktykujących Żydów trudnym wyzwaniem. Z pewnością cierpieli też niedostatek, kto wie, może nawet biedę.

W Wigilię postawimy na naszych stołach dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Pamiętajmy, że dzisiejszy świat pełen jest ludzi, którzy szukają ratunku przed wojną, przed biedą, przed prześladowaniami. Próbują dostać się do lepszego i bezpiecznego świata, jakim widzą Europę. Pomyślmy podczas Wigilii o dramacie migrantów i uchodźców, którzy są ofiarami wyzysku, ofiarami niewolnictwa, handlu ludźmi.

Stara polska legenda mówi, że drzewo osiki nie chciało dać schronienia świętym wędrowcom, dlatego za karę jego liście drżą ze strachu na byle wietrze. Leszczyna otuliła ich gęstym listowiem, dlatego została w nagrodę krzewem błogosławionym. Do dzisiaj wielu z nas wierzy, że leszczyna chroni przed piorunami.

W te najcieplejsze i najbardziej rodzinne święta przyjmijcie drodzy Czytelnicy życzenia zdrowia, radości, pachnącej choinki i jak najwięcej miłości. Bądźmy jak leszczyna.

Wesołych Świąt i Do siego roku!

A w numerze

Zapraszam do przeczytania artykułu o nowym pomniku ofiar Obławy Augustowskiej. Zatytułowaliśmy go Muzeum będzie pomnikiem.

Po raz kolejny mamy przyjemność gościć na naszych łamach radną Aleksandrę Sigillewską, która pokazuje nowe możliwości zagospodarowania plaży POSTiW.

Inna radna, Izabela Piasecka, proponuje stworzenie Augustowskiego Słownika Biograficznego. Tę znakomitą inicjatywę przedstawiamy w artykule pt. Augustowski Słownik Biograficzny.

Naszej uwadze nie powinien umknąć kolejny ważny wyrok, tym razem sądu pracy. Tomasz Wasilewski otrzyma z kasy CSiR spore odszkodowanie za nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Szczegóły opisujemy w teście Kolejny ważny wyrok sądowy.

Niszczeje miejski budynek w centrum miasta. Radni opozycyjni protestują, twierdząc, że może chodzić o niegospodarność. Problem opisujemy w artykule zatytułowanym „Uratować przed zniszczeniem.

Zapraszam do kiosków

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Kolejny numer ukaże się w środę, 5 stycznia 2022 roku.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe wiaty przystankowe na osiedlu „Kwiatowe”
Następny artykułŚledztwo dotyczące “innej czynności seksualnej” wobec kobiety