A A+ A++

19 grudnia ma odbyć się nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury w formie zdalnej. Jego celem jest zmiana regulaminu KZA i zgromadzeń izbowych. Po co?

Zmiany, które proponujemy w nowym regulaminie, wprowadzają zasady przeprowadzenia obrad i wyborów na zgromadzeniach i Krajowym Zjeździe Adwokatury odbywających się w trybie zdalnym. Konieczność ich wprowadzenia wynika z ograniczeń i zakazów, obowiązujących w związku ze stanem epidemii, które uniemożliwiają okręgowym radom adwokackim przeprowadzenie zgromadzeń izbowych, a Naczelnej Radzie Adwokackiej KZA sesji plenarnych. Niezależnie od ograniczeń wprowadzanych rozporządzeniami mamy też pełną świadomość ryzyka związanego ze zgromadzeniem w jednym miejscu wszystkich członków izby. W Warszawie jest to ok. 5 tys. uprawnionych osób. W najmniejszych izbach to zwykle ok. 200 osób. Do tej pory odbyło się sześć zgromadzeń, pozostałe okręgowe rady adwokackie, kierując się troską o życie i zdrowie członków izby, wstrzymały się z organizacją do czasu wprowadzenia w regulaminie zmian umożliwiających ich przeprowadzenie w innej formie niż sesje plenarne. Proponujemy więc nowe zasady, które mają umożliwić organizację zgromadzeń w trybie zdalnym albo hybrydowym, czyli częściowo zdalnie, a częściowo stacjonarnie.
W tym trybie zgromadzenia przeprowadziły Wrocław i Kraków, więc jednak są takie możliwości już dziś.
Izby we Wrocławiu i Krakowie odbyły zgromadzenia w trybie hybrydowym: część osób uprawnionych wzięła udział w obradach w sposób bezpośredni, w miejscu zwołania zgromadzenia, a dla pozostałych została zapewniona transmisja obrad i głosowanie online. Obecny regulamin przewiduje możliwość transmisji przebiegu obrad przy zapewnieniu identyfikacji odbiorców oraz głosowania przy użyciu elektronicznego systemu liczenia głosów, z których to możliwości izby we Wrocławiu i Krakowie skorzystały. Tym niemniej są wątpliwości co do możliwości przeprowadzenia zgromadzeń wyłącznie w trybie zdalnym oraz stosowania przepisów regulaminu do organizacji przebiegu obrad i wyborów w tym trybie. Obecne przepisy regulują przebieg obrad i wyborów w czasie sesji plenarnych i mogą być stosowane do prac w trybie zdalnym jednie odpowiednio, tak aby odpowiadały warunkom korzystania ze środków porozumiewania s … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDodatkowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców? Decyzję podejmie gmina
Następny artykułWyciek danych z Komunistycznej Partii Chin zdradza szpiegostwo w zachodnich firmach