A A+ A++

Technologia wypieku biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO o podwyższonych właściwościach prozdrowotnych prezentowana była na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2023. Wynalazek, którego autorem jest prof. Barbara Krochmal-Marczak otrzymał brązowy medal.

Technologia wypieku bezglutenowych biszkoptów opracowywana była m.in. dzięki grantowi, jaki otrzymała krośnieńska uczelnia od Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Produkt przeznaczony będzie dla osób, które mają problemy z nietolerancją glutenu, laktozy oraz dla osób z chorobami metabolicznymi, jak również dla osób ceniących zdrowy sposób żywienia.

Nad projektem, oprócz prof. Barbary Krochmal-Marczak, która jest kierownikiem Zakładu Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności PANS w Krośnie, pracowali nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na kierunku Produkcja i bezpieczeństwo żywności oraz naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Medale i wyróżnienia zdobyte przez podkarpackich naukowców w trakcie Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023 wręczono w piątek (2 czerwca) w siedzibie PCI ProtoLab.

W trakcie tegorocznej edycji Targów INTARG, projekty podkarpackich naukowców zdobyły jedną nagrodę platynową, trzy złote medale, pięć srebrnych i jeden brązowych, natomiast PCI otrzymało Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za szczególną aktywność w zakresie promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej w 2022 roku.

Cieszymy się, że nasze uczelnie wyższe uzyskują nagrody tak wysokiej rangi. Te medale i wyróżnienia wskazują na to, że misja powierzona PCI została wykonana dobrze – podkreśla Ewa Draus, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Wśród wyróżnionych projektów znalazły się te, którymi autorami są naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, PWSTE w Jarosławiu oraz PANS w Krośnie.

Poprzez Podkarpackie Centrum Innowacji budujemy taki łańcuch wartości – począwszy od Programu grantowego, który daje możliwość finansowania prac B+R aż do rozwoju opracowanych technologii – mówi Timea Sulenta-Pluta, dyrektor zarządzający ds. komercjalizacji badań w PCI.

Autor: tom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemal rekordowy import ropy naftowej do Chin
Następny artykuł„Przystań” – nowe miłe miejsce na mapie miasta