A A+ A++

Lista Honorowych Obywateli Miasta Jasła liczy kilkadziesiąt nazwisk. W zdecydowanej większości przypadków, nie budzą one najmniejszych kontrowersji. Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest postać płk. Fiodora Daniłowicza Bolbata, dowódcy 76. Perykopskiej Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. Grupa mieszkańców Jasła postuluje, aby czerwonoarmistę pozbawić zaszczytnego tytułu. Wcześniej uczyniły to inne miasta, jak choćby Nowy Sącz.

O tym, jak znaczącą wagę ma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, stanowi zapis uchwały Rady Miejskiej Jasła z 1 grudnia 2003 r. Z lektury wspomnianego aktu prawa lokalnego wynika wprost, że tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania. „Nadawany jest osobom niebędącym mieszkańcami Jasła, a szczególnie zasłużonym dla miasta, jego rozwoju, ratowania pamiątek kultury narodowej, popularyzacji wiedzy o Jaśle i jego historii, których działalność przyczyniła się do promocji miasta w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego lub nauki i kultury, a także wybitnym osobistościom zgodnie z ustaleniami zawartymi w niniejszym regulaminie” – czytamy.

Dlatego też, zdaniem grupy kilkudziesięciu mieszkańców Jasła, zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła należy bezwzględnie pozbawić płk. Fiodora Daniłowicza Bolbata. Ten oficer Armii Czerwonej był dowódcą 76. Perykopskiej Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej, której żołnierze rankiem 16 stycznia 1945 r. zajęli Jasło, opuszczone i zniszczone wcześniej przez niemieckich okupantów. Już w kwietniu bieżącego roku zwrócono się się do Urzędu Miasta w Jaśle z prośbą o dokonanie dokładnego sprawdzenia listy Honorowych Obywateli Miasta Jasła pod kątem obecności na niej czerwonoarmisty. Odpowiedź na pytanie, czy płk Bolbat znajduje się na tejże liście, okazała się niejednoznaczna. Wskazano w niej jedynie, że w zbiorach Muzeum Regionalnego w Jaśle znajduje się wyłączenie dyplom nadania radzieckiemu oficerowi tytułu. Magistrat zaznaczył przy tym, że nie posiada w swoich zasobach uchwały, która potwierdzałaby nadanie płk. Bolbatowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Jaśle z 13 lipca 1973 r. w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jasła płk. Fiodorowi Daniłowiczowi Bolbatowi

Okazuje się jednak, że podczas kwerendy źródłowej w archiwum państwowym udało się dotrzeć do kluczowego w tej sprawie dokumentu. Jest nim uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Jaśle z 13 lipca 1973 r., na mocy, której płk. Fiodorowi Daniłowiczowi Bolbatowi nadano godność Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Czytamy w niej, że było on dowódcą „Perekopskiej Dywizji Artylerii Armii Radzieckiej, której wojska przyniosły wolność dla naszego miasta i innych ziem Polski”.

O ile w latach 70. ubiegłego wieku, cytowane stwierdzenie nie budziło szczególnych kontrowersji, to dzisiaj trudno byłoby znaleźć dla niego racjonalne uzasadnienie. Armię Czerwoną nie sposób bowiem uznać za „wyzwolicielkę” narodu polskiego. Siły zbrojne ZSRR stanowiły jeden z kluczowych elementów machiny sowieckiego totalitaryzmu, która przesądziła o losach Polski po 1945 r. Co więcej płk Bolbat został już wcześniej wyróżniony za „wybitne zasługi przy wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej”. Uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z 24 czerwca 1946 r. nadano mu Order „Krzyż Grunwaldu” II klasy.

W liście otwartym, skierowanym do władz samorządowych Miasta Jasła, kilkudziesięciu mieszkańców Jasła postuluje, aby płk. Bolbata pozbawić tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Autorzy listu zwracają przy tym uwagę na przykłady innych miast, które zdecydowały się pozbawić oficera Armii Czerwonej zaszczytnego tytułu honorowego obywatela. Uczyniły tak między innymi Oświęcim, Nowy Sącz, czy też Kielce. „Garnizony Armii Sowieckiej były elementem zniewolenia i utrzymywania systemu komunistycznego w Polsce.  Na co czekamy ? Nie można stawiać na cokole bohaterów i tych, którzy wysługiwali się reżimowi komunistycznemu” – czytamy w liście.

Pełna treść listu otwartego dostępna jest TUTAJ.

O ewentualnym pozbawieniu płk. Bolbata tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła zdecydować może jedynie Rada Miejska Jasła, która uchwały w tej sprawie podejmuje zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym. Zgłoszenia mogą dokonać zarówno radni (co najmniej połowa składu rady), jak też organizacje polityczne, społeczne i stowarzyszenia działające w Jaśle.

MD

Napisany dnia: 22.09.2022, 10:32

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOkradał auta metodą “na klamkę”
Następny artykułFrank szwajcarski przebił 5 zł. Polska waluta tanieje