A A+ A++

Nie tylko Frasobliwy… Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego

3 marca 2021

Łódzki Dom Kultury i Muzeum w Łowiczu zapraszają na wystawę „Nie tylko Frasobliwy… Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego”. Wystawę będzie można oglądać od 14 marca do 13 czerwca 2021 roku w siedzibie Muzeum przy Starym Rynku 5/7.

Ekspozycja poświęcona jest wizerunkom Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej Polski środkowej. Składa się z prac, których autorami są artyści z terenu województwa łódzkiego, w przeważającej mierze, rzeźbiarze, malarze i wycinankarka. Dzieła pokazane na wystawie obrazują, w układzie chronologicznym, najważniejsze zdarzenia z życia Chrystusa, począwszy od Narodzin i Dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, Mękę i Zmartwychwstanie, aż po Wniebowstąpienie.

Ekspozycja przybliża także inne wizerunki Syna Bożego: od jednego z najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej – Dobrego Pasterza, do nowszych, takich jak Serce Jezusa oraz obraz Jezusa Miłosiernego. W ikonografii poświęconej Jezusowi dominuje, obok tematu Narodzin, temat Męki Pańskiej, zatem na prezentowanej ekspozycji najwięcej prac dotyczy wątku pasyjnego.

Zgromadzone dzieła – rzeźby, obrazy i wycinanki, obejmują okres od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące 2019 roku. Możemy w nich dostrzec piękno i oryginalność, duży ładunek emocji oraz osobisty stosunek artystów do przedstawianych tematów. Spośród autorów eksponowanych prac – ośmiu już nie żyje, jednak ich dorobek jest tak znaczący, że zasługuje na prezentację.

W tradycji ludowej postać Jezusa Chrystusa była i wciąż jest otaczana szczególnym kultem, stąd tak wielu artystów poświęca Mu swoje dzieła, które cieszą się nieustannie zainteresowaniem miłośników sztuki ludowej.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 14 marca, godz. 15.00. W spotkaniu będzie mogła wziąć udział tylko ograniczona liczba osób. Wstęp za okazaniem wejściówki (do odbioru po wcześniejszej rezerwacji pod nr telefonu 46 8373928 wew. 36 do wyczerpania miejsc), w maseczkach i po dezynfekcji rąk.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPopularne zapachy dla kobiet i mężczyzn
Następny artykułUM Suwałki: Zajęcia sportowe dla uczniów suwalskich szkół w 2021 roku