A A+ A++

W naszej akcji Supermiasta i Superregiony każdego roku skupiamy się na tym, co w rzeczywistości miejskiej jest najistotniejsze. Zachęcamy do udziału w niej naszych Czytelników, aktywistów i samorządowców. W tym roku skupiamy się na jednym z najważniejszych, choć niestety często niedocenianym elemencie miejskiego krajobrazu – zieleni.

To właśnie skwery, parki, ogrody, zieleńce, lasy, łąki czy skupiska dzikiej roślinności są w stanie zapewnić miejskiemu życiu ekologiczną równowagę, oczyścić zanieczyszczone powietrze, magazynować bezcenną wodę i zapobiegać zarówno skutkom suszy, jak i powodzi. Takiej roli, jaką spełniają drzewa w mieście, nie jest w stanie przejąć nawet najbardziej zaawansowana i najdroższa technologia. Zatem skazywanie na zagładę terenów zielonych oznacza działanie na szkodę obywateli.

W tegorocznej akcji chcemy wyłonić miejsca przyrodniczo najcenniejsze dla bydgoszczan poszczególnych osiedli i całego miasta, a także będące największym skarbem Kujawsko-Pomorskiego. Prosimy o wskazywanie Waszych ulubionych, większych lub mniejszych oaz miejskiej zieleni. Nie muszą to być miejsca powszechnie znane, ale takie, które na stałe powinny pozostać w krajobrazie Bydgoszczy i którym nie dalibyście wyrządzić krzywdy.

Zielone Supermiasta i Superregiony 2022

Pierwsza część akcji to zachęta do wspólnego wyłonienia miejsca, które uważamy za szczególnie cenne przyrodniczo dla Bydgoszczy i regionu. Przesyłajcie nam swoje propozycje, opowiadajcie o swoich wspomnieniach i przygodach z nimi związanymi – o ulubionym parku, pierwszych spotkaniach z sympatią, spacerach z najbliższymi, rowerowych eskapadach czy odpoczynku w cieniu potężnego drzewa. Niemal każde osiedle ma swoje zielone enklawy, bez których trudno wyobrazić sobie Bydgoszcz. Postarajmy się wspólnie wytypować 12 z nich. I dodatkowo 12 zielonych skarbów całego województwa. Gdy to już się uda, poddamy tę listę pod głosowanie i wybierzemy ulubione miejsca bydgoszczan.

Będzie okazja, żeby pochwalić się nimi przed całą Polską, bowiem plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2022 zakończy uroczysta gala z udziałem prezydentów miast, marszałków województw, dziennikarek i dziennikarzy „Gazety Wyborczej”.

Będziemy też na łamach piątkowego wydania „Wyborczej” oraz na Wyborcza.pl prezentować towarzyszące plebiscytowi opinie i refleksje na temat stanu zieleni w naszym mieście, o drogach prowadzących do jej ochrony, proekologicznych działaniach i dobrych praktykach, ale też o przypadkach świadomej dewastacji naszego dobra, jakim są tereny zielone czy nawet poszczególne drzewa.

Zielona Bydgoszcz wymaga ochrony

Wybór naszych zielonych skarbów Bydgoszczy nie będzie prosty, choć wydawać może się, że największe szanse ma potężny miejski park w Myślęcinku. Jednak niemal każde osiedle cieszy się swoimi zieleńcami, skwerami, a nawet enklawami dzikiej jeszcze zieleni.

Według raportu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów zieleń w Bydgoszczy zajmuje ok. 57 proc. powierzchni miasta. Dla porównania w najbardziej zielonym Koszalinie aż 69,6 proc., ale na szarym końcu tego raportu znajduje się Opole – tylko 25,2 proc. Zatem jesteśmy w górnej części tabeli. Dane Głównego Urzędu Statystycznego tworzone na bazie informacji ankietowych uzyskanych z miasta wskazują, że w Bydgoszczy mamy aż 42 parki, które zajmują ponad 388 hektarów powierzchni. Nieco mniej zajmuje zieleń osiedlowa – ok. 350 hektarów. W sumie tereny zielone zajmują ok. 800 hektarów miasta, w sąsiednim Poznaniu – ponad 1000, a w Gdańsku – 880.

Czekamy na Wasze propozycje

  • Propozycje zielonych miejsc w różnych punktach Bydgoszczy, a także regionu, które darzycie szczególną sympatią i uważacie za cenne dla miasta, przesyłajcie na adres [email protected].
  • Koniec przyjmowania zgłoszeń – 8 maja.
  • Z nich stworzymy listę do głosowania, które potrwa od 12 do 29 maja.
  • Ogłoszenie wyników – 3 czerwca, a finałowa gala – 14 czerwca.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzystanek Konstytucja w II LO
Następny artykułUwaga! W majówkę mniej autobusów na ulicach