A A+ A++

Niekiedy nie znamy lokalizacji grobu krewnego lub znajomego. Pomoc możemy znaleźć w internecie.

W wyszukiwarce grobonet dostępne są też niektóre cmentarze ziemi chrzanowskiej

Grobonet.com jest najczęściej odwiedzaną wyszukiwarką osób pochowanych w Polsce. Użytkownik musi uzupełnić w formularzu jedną lub więcej z następujących informacji o zmarłym: imię i nazwisko, data urodzenia, data śmierci, miasto i województwo. Po wypełnieniu formularza, otrzymujemy listę pochowanych, spełniających dane kryteria. Należy wybrać poszukiwaną osobę. Internauta może zobaczyć także zwykle fotografię nagrobka oraz mapę cmentarza z wyróżnionym sektorem.

Grobonet zawiera ponad 450 tysięcy pochowanych na prawie 1400 cmentarzach w całym kraju. Na tej liście są m.in. cmentarze w Babicach, Chrzanowie, Libiążu i Trzebini.

Rząd pracuje nad wprowadzeniem jednolitego systemu.

– Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce – powiedział Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci.

W ramach projektu dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna, co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie ich zarządzania – zapowiedziano.

Nowym rozwiązaniem będzie także centralna wyszukiwarka, która pomoże w znalezieniu cmentarzy i miejsc pochówków (niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju) oraz informacji na temat grobów oraz osób pochowanych. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza.
Dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Cyfryzacja Miejsc Pamięci zwiększy także dostępność informacji o miejscach pochówku osób zasłużonych.

Kiedy to nastąpi? Pod koniec marca 2022 roku powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 roku rozpoczną się prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻałoba w cieniu drożyzny. Dlaczego ceny zniczy zajmują nas bardziej niż pamięć o zmarłych?
Następny artykuł„Different Point of View”. Festiwalowe projekcje filmowe w technologii VR [FOTO]