A A+ A++

Utworzony: czwartek, 10 marca 2016 05:59

Komisja Europejska zajmie się nowelizacją dyrektywy o delegowani pracowników. Jeśli zaproponowane przez Francję i Niemcy zmiany zostaną wprowadzone, to uderzą najmocniej w licznych Polaków pracujących poza granicami Polski.

r e k l a m a




Zobacz także:

Jak informuje Fakt, na podstawie przepisów zawartych w dyrektywie o delegowaniu pracowników, firmy mają prawo wysyłać zatrudnione przez siebie osoby do wykonywania prac na terenie UE.

Z tych regulacji korzysta bardzo wiele polskich przedsiębiorstw. 2 miliony pracowników rocznie jest delegowanych na terenie Unii Europejskiej ze wszystkich państw członkowskich. Spośród nich 500 tysięcy to są Polacy – a w tym ogromna grupa w Wielkiej Brytanii. Właśnie dlatego polscy pracownicy mogą najbardziej stracić na nowych regulacjach wprowadzonych przez UE.

Jeśli zmienione przepisy wejdą w życie będzie to oznaczać, że pracodawcy będą musieli płacić duże większe wynagrodzenia. Obecnie osoba wydelegowana do pracy za granicą na kontrakcie musiała dostawać co najwyżej płacę minimalną kraju, w którym została zatrudniona. W ramach nowych regulacji polski pracodawca będzie musiał wypłacać swoim pracownikom wszystkie dodatki, jakie obowiązują dla normalnych pracowników, czyli premię świąteczną czy ryczałt za odzież roboczą itp.

Takie rozwiązanie ma na celu zmienić sytuację, kiedy na przykład polskie firmy oferują dużo tańsze usługi w danym kraju niż te świadczone przez lokalnych przedsiębiorców. Wzrost zarobków dla pracowników zmniejszy konkurencyjność wielu firm.

Propozycja nowelizacji jest pomysłem Francji i Niemiec. Na jej wprowadzenie z pewnością nie zgodzi się Polska, jednak Rzeczpospolitej nie uda się zbudować koalicji, która mogłaby skutecznie zablokować nowe przepisy. W tym względzie nie pomoże nam Wielka Brytania, która obiecała solidarność z niemieckimi i francuskimi władzami.

Joanna Tecław / POLEMI.co.uk
Fot.: luxorphoto / Shutterstock

Linki sponsorowane



Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!


Warto przeczytać…

Grafika

Grafika

Grafika

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwolnienia na Wyspach! Posady straci kilka tysięcy osób zatrudnionych w…
Następny artykułPoznaj tajemnicę najnowszej techniki projektowania przepięknych wnętrz Studio Vizual Form