A A+ A++

Obchody Narodowego Dnia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”

02.03.2023

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych” przedstawiciele parlamentu, władze samorządowe miasta, Kompania Honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez Garnizon Nisko, Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, poczty sztandarowe Policji, Straży Pożarnej, stalowowolskich szkół, uczniowie i grono pedagogiczne oraz Mieszkańcy Stalowej Woli oddali hołd żołnierzom, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o pełną suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.  

Pragnę wyrazić słowa wielkiej wdzięczności, że Miasto Stalowa Wola pamięta. Dziękujemy Wam „Żołnierze Wyklęci”. Patrzycie teraz na nas z nieba i jesteście dumni z tego, że pamiętamy. Musimy się uczyć naszej Ojczyzny dzień po dniu, bo są tacy, którzy nie chcieliby, żeby pamiętać o polskiej fladze, za którą oddawano życie. „Żołnierze Wyklęci” żyli jak wilki po lasach. Zostali „wyklęci”, zakopani w dołach do dzisiaj nie odkrytych. Oni jednak żyją. Są dzisiaj wśród nas. Stają do apelu z nami, a my musimy być z nimi, żeby budować i wzmacniać naszą Ojczyznę, na przekór wszystkiemu. „Żołnierze Wyklęci”, gdy już można było o nich mówić, zainspirowali wielu młodych ludzi. To właśnie młodzież zachwyciła się życiorysami tych, którzy tak bezinteresownie walczyli o suwerenną Polskę. Oni mieli świadomość, że nawet jeżeli zginą, to ich krew będzie „wołać”. I wołała przez dziesięciolecia. Dzisiaj doczekaliśmy się momentu, że możemy mówić o Nich z dumą. Położyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Cześć ich pamięci – powiedziała Janina Sagatowska Senator RP. 

Spotykamy się 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby oddać hołd tym wiernym synom Rzeczypospolitej, którzy znaleźli się w tak tragicznym momencie historii. Okazało się, że Polska została strasznie zdradzona, Polska została oddana sowietom i ci wszyscy, którzy o tę wolność z takim poświęceniem w czasie okupacji, II wojny światowej walczyli, ich córki i synowie wychowujący się, patrzący na nieszczęście wojny, powiedzieli z całą mocą: nie ma Polski, nie ma naszej Ojczyzny bez pełnej niepodległości i suwerenności. Dzisiaj chcemy oddać im cześć i pamięć. Dzisiaj chcemy popatrzeć na Żołnierzy Niezłomnych jako na najwspanialszy przykład dla młodego pokolenia. Ci bohaterowie byli często niewiele starsi od was, ale byli w stanie poświęcić swoje życie, swój komfort, swoje perspektywy, swoje marzenia dla tej najświętszej sprawy jaką była wolność, niezawisłość i suwerenność Polski. Dzisiaj niech oni stanowią dla was ten wspaniały przykład, kiedy mamy szczęście żyć w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce właśnie dzięki Nim. Niech oni będą dla was inspiracją do tego, aby w życiu codziennym być przyzwoitym, uczciwym, aby mieć w swoim życiu swoje ideały, których należy bronić, które nie podlegają kompromisom, których nie można wyśmiewać, z których nie można żartować, bo dotyczą największej naszej wspólnej wartości, naszej świętości jaką jest Ojczyzna. Jesteście w tym momencie, w którym kształtujecie swój pogląd i spojrzenie na świat. Chciałbym wam życzyć, aby w waszym sercu zawsze była Polska tak piękna, jak chcieli ją widzieć “Żołnierze Niezłomni”, widziana nie w swoim interesie, ale w interesie publicznym, w interesie Rzeczypospolitej. Niech dla nas wszystkich tutaj zgromadzonych, dla wszystkich Mieszkańców Stalowej Woli przykład „Żołnierzy Niezłomnych” będzie przykładem tego, że w życiu trzeba podążać jasnym śladem wartości. Trzeba iść „wyprostowanym” i być gotowym dla tych wartości na wszelkie poświęcenia. Chwała Bohaterom. Chwała „Żołnierzom Niezłomnym” – zwrócił się do zebranych Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. 

Zebraliśmy się tutaj dzisiaj na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd i nisko pokłonić się Żołnierzom Niezłomnym, nie Wyklętym. Wyklętymi byli dla komunistów, nie dla nas. Dla nas byli i będą bohaterami, którzy mimo zakończenia wojny nie złożyli broni, bo Polska nie była w pełni wolna. Władza sowiecka, która była tu narzucona, która niszczyła wszystko co polskie, a żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i wszystkich grup patriotycznych walczyli o wolną, niepodległą i niezawisłą Polskę. Komuniści bali się Żołnierzy niezłomnych do tego stopnia, że po dokonanych morderstwach, grzebali ich w lasach i w rowach, aby jak najgłębiej zakopać ich bohaterstwo. Mamy to szczęście w Stalowej Woli, że jeden z bohaterów niezłomnych kpt. Tadeusz Gajda ps. „Tarzan” został odnaleziony i godnie pochowany. Żołnierze Niezłomni Bogu przysięgali i nigdy tej przysięgi nie złamali. Honoru nie da się kupić za żadną cenę. Ojczyźnie oddali to, co mieli najcenniejsze – życie. Za to, że nie zdradzili. Za to, że dotrzymali przysięgi – Chwała Bohaterom – mówił Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli. 

W popołudniowej części obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych Janina Sagatowska Senator RP, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli złożyli wieńce przed tablicą pamiątkową ku pamięci por. Józefa Gajdy ps. „Zawisza”, umieszczoną na kościele parafialnym M.B. Szkaplerznej w Rozwadowie. O godz. 18:00 w kościele pw. Zwiastowania Pańskiego Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli została odprawiona Msza święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Po Mszy św. na Cmentarzu Wojskowym w Rozwadowie nastąpiło złożenie wiązanek i zniczy na grobie Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO której gra Hubert Hurkacz? Gdzie oglądać mecz z Novakiem Djokoviciem? [TRANSMISJA TV, STREAM ONLINE]
Następny artykułPołączenia autobusowe do Nowej Soli