A A+ A++

2021-05-31 16:06

publikacja
2021-05-31 16:06

fot. Charles Platiau / / Reuters

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła swoje szacunki wzrostu globalnego PKB w 2021 r. do 5,8 proc. wobec 5,6 proc. we wcześniejszej projekcji – wynika z najnowszego raportu. W 2022 r. światowy PKB ma odbić do 4,4 proc. vs 4,proc. w poprzedniej prognozie.

„Perspektywy dla gospodarki światowej uległy znacznej poprawie, ale w nierównym stopniu na świecie. W gospodarkach rozwiniętych stopniowe wprowadzanie skutecznej szczepionki zaczęło umożliwiać bardziej intensywną aktywność gospodarczą, powstrzymywaną przez restrykcje mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa” – napisano w raporcie.

„Pojawienie się skutecznych szczepionek poprawiło perspektywy trwałego ożywienia gospodarczego, pod warunkiem, że takie szczepionki będą mogły być szybko rozmieszczane na całym świecie, a wspierająca polityka fiskalna i monetarna nadal wspiera popyt” – dodano.

Analitycy podkreślili, że nierówny dostęp do szczepionek na Covid-19 może stanowić czynnik ryzyka w walce z pandemią na świecie.

„W wielu gospodarkach wschodzących powolne wprowadzanie szczepień, kolejne ogniska infekcji i związane z nimi środki ograniczające będą przez pewien czas nadal hamować wzrost, zwłaszcza tam, gdzie zakres wsparcia publicznego jest ograniczony” – napisano w raporcie.

„Nadal istnieje znaczna niepewność co do rozwoju sytuacji gosp. w najbliższym czasie, przy wysokim poziomie infekcji nadal występującym w niektórych krajach oraz tempie, w jakim najbardziej dotknięte gospodarki i sektory mogą się odbudować” – dodano.

Według analityków perspektywy wzrostu PKB są wystawione na szereg czynników ryzyka (negatywnych i pozytywnych), związanych z rozwojem pandemii, oszczędnościami gospodarstw domowych oraz warunkami w gospodarkach wschodzących i krajach rozwijających się.

Według analityków, należy utrzymać obecne wsparcie ze strony polityki fiskalnej, monetarnej i strukturalnej, aby podtrzymywać zaufanie i ograniczać niepewność.

„Istnieje możliwość pojawienia się nowych, bardziej zaraźliwych i śmiercionośnych wariantów, które są bardziej odporne na istniejące szczepionki, chyba że skuteczne szczepionki zostaną szybko i w pełni wdrożone wszędzie. Wymagałoby to ponownego nałożenia ścisłych środków ograniczających na aktywność gosp.” – napisano w publikacji.

„Środki finansowe gospodarstw domowych zaoszczędzone w ubiegłym roku mogłyby zostać wykorzystane do sfinansowania stłumionego popytu zamiast być zatrzymywane, jak zakładano w prognozach, lub wykorzystywane do spłaty zadłużenia. Urzeczywistnienie tego pozytywnego czynnika ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarek rozwiniętych może zwiększyć inflację, a co za tym idzie, wystawić wrażliwe gospodarki wschodzące i kraje rozwijające się na presję finansową” – dodano.

Poniżej wybrane, najnowsze szacunki dynamiki PKB wg OECD (dane w proc.) w porównaniu z prognozami z marca 2021 r.

Dane/ prognozy na: 2021 | 2022
Dane/ prognozy z: III ’21 Różnica względem III ’21 | III’21 Różnica względem III’21
Świat 5,8 0,2 | 4,4 0,4
G20 6,3 0,1 | 4,7 0,3
Strefa Euro 4,3 0,4 | 4,4 0,6
Japonia 2,6 -0,1 | 2 0,2
USA 6,9 0,4 | 3,6 -0,4
Chiny 8,5 0,7 | 5,8 0,9

(PAP Biznes)

kkr/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Chłopcy z Dubaju”. Nowa wersja “My, dzieci z dworca Zoo”
Następny artykułŁukasz traci wzrok! Ratunkiem są komórki macierzyste – możemy pomóc!