A A+ A++

Okapy montowane pod szafkami, czyli inaczej okapy podszafkowe to urządzenia, które mają na celu poprawę jakości powietrza w kuchni. Poprzez jego filtrowanie albo odprowadzani poza pomieszczenie usuwają parę, zapachy, pozostałości po spalaniu gazu.

W sklepach można znaleźć szeroką gamę okapów pod szafki. Można podzielić je na dwie kategorie, czyli na okapy działające jako pochłaniacze oraz jako wyciągi. Co wybrać? Oto porównanie zalet i wad tych dwóch wariantów okapów podszafkowych.

Okap podszafkowy – pochłaniacz

Pochłaniacze to okapy, które wyposażone są w wielostopniową filtrację, aby szybko i skutecznie pozbywać się nieprzyjemnych aromatów. Nie wymagają podpinania do wentylacji, dlatego można umieścić je w dowolnym miejscu w kuchni – także bezpośrednio pod szafką w zabudowie kuchennej.

W okapach podszafkowych działających jako pochłaniacze stosuje się dwa rodzaje filtrów:

  • filtry metalowe – są to filtry wstępne, które mają na celu zatrzymanie większych zanieczyszczeń, na przykład cząsteczek tłuszczu, par powstających podczas spalania gazu, można myć je ręcznie, w zmywarce
  • filtry węglowe – dedykowane do usuwania nieprzyjemnych zapachów, wymagają wymiany na nowe

Pochłaniacz to zatem dobry wybór do tych kuchni, gdzie montaż okapu do instalacji wentylacyjnej byłby problematyczny. Wprawdzie taki sprzęt cechuje się wtedy nieco niższą wydajnością niż wyciąg, ale także może on zadbać o jakość powietrza.

Warto wskazać, że wiele okapów podszafkowych może być zarówno podłączonych do wentylacji, czyli działać jako wyciąg, jak i wykorzystywać obieg zamknięty, czyli działać jako pochłaniacz.

Okap podszafkowy – wyciąg

Druga propozycja to okap podszafkowy działający jako wyciąg. W tym przypadku musi być on podłączony do instalacji wentylacyjnej, aby odprowadzać powietrze na zewnątrz. Wtedy możliwe jest szybkie poprawienie jego jakości we wnętrzu – to bardziej efektywna praca niż w przypadku pochłaniaczy.

Głównym minusem okapów z wyciągami jest konieczność ich złożonego montażu. Taki okap musi być odpowiednio podpięty do instalacji wentylacyjnej, na przykład z użyciem specjalnej rury. To powoduje, że konieczne jest właściwe dopasowanie zabudowy kuchennej, aby wykonać taką instalację. Właśnie dlatego częściej wybiera się wtedy okapy kominowe, które jako wyciągi są łatwiejsze w montażu.

Na blogu internetowym www.thewallisgallery.eu można znaleźć więcej porad dotyczących okapów kuchennych, a także wiele świetnych pomysłów na urządzenie kuchni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKierowcy wyjeżdżający z Calais we Francji mogą liczyć na pomoc konsularną
Następny artykułDakar: Motocykle – gwiazdy i talenty