A A+ A++

Większość przełomów technologicznych rozpoczyna się od nowatorskich projektów mających bardzo ograniczoną skalę. Początki zawsze bywają trudne, ale na takich zasadach opiera się niestety postęp. Jednym z przykładów wynalazków, które być może zaprocentują w odległej przyszłości, jest pamięć RAM bazująca na ciekłym metalu. Chińscy badacze opracowali prototyp tego typu rozwiązania. Może to być docelowo baza dla nowych technologii.

Chińscy badacze przygotowali prototyp pamięci RAM, która bazuje na ciekłym galu. Zasada działania urządzenia jest nieco zbliżona do zasad funkcjonowania neuronów będących częścią układu nerwowego.

Opracowano pamięć RAM bazującą na ciekłym metalu. Może to otworzyć drogę do nowych odkryć technologicznych [1]

Sztuczna inteligencja przybiera bardziej fizyczną formę. LG prezentuje małe roboty, które będą nam asystować w domu

FlexRAM to dzieło badaczy z Tsinghua University w Chinach. Pamięć składa się z kropelek ciekłego galu zawieszonych i wstrzykniętych w Ecoflex, czyli rozciągliwy biopolimer. Funkcjonowanie pamięci opiera się na bazie naśladowania hiperpolaryzacji i depolaryzacji neuronów w tkance nerwowej. Dzięki temu możliwy jest proces zapisu i odczytu danych. W momencie podania napięcia dochodzi do utlenienia ciekłego metalu, co stanowi odpowiednik wartości “1”. W momencie odwrócenia polaryzacji napięcia, metal wraca do stanu “0”. Proces ten umożliwia zatem zachowywanie i wymazywanie danych.

Opracowano pamięć RAM bazującą na ciekłym metalu. Może to otworzyć drogę do nowych odkryć technologicznych [2]

AI Alliance – utworzono ogólnoświatową grupę, która zajmie się sztuczną inteligencją. Na jej czele Meta oraz IBM

Obecna wersja “modułu” składa się ośmiu jednostek FlexRAM, które mogą przechowywać 1 bajt informacji. Jest to bardzo mała pojemność, która na razie wyklucza wykorzystanie technologii w jakimkolwiek konkretnym celu. Problemem jest także niewielka liczba cykli zapisu (3500). Warto jednak odnotować, że to dopiero wstępna wersja urządzenia, która będzie musiała przejść wiele zmian, jeśli ma trafić do praktycznego użytku. Na chwilę obecną możliwe jest też podtrzymanie danych w pamięci przez 12 godzin po odłączeniu zasilania, co teoretycznie umożliwia jej wykorzystanie także jako trwalszy nośnik. Bardziej zaawansowany odpowiednik FlexRAM może w odległej przyszłości trafić do inteligentnych robotów, systemów bazujących na interfejsie człowiek-maszyna czy wszczepianych urządzeń elektronicznych.

Źródło: IEEE Spectrum, Tom’s Hardware

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory sołtysów w gminie Alwernia
Następny artykułNowotwór piersi czy jajnika to coraz częściej choroba przewlekła.