A A+ A++

Każdy mieszkaniec Śląska, a nawet niektórzy turyści doskonale znają śląskie piramidy w Ustroniu. Nie przypominają one jednak tych w Egipcie, a są jedynie kompleksem uzdrowiskowym, składającym się z piętnastu budynków zbudowanych na kształt trójkątów. Górują one nad okolicą, wyglądając sponad wierzchołków drzew na zboczu Równicy. Część z nich jest jednak od wielu lat opuszczona, a miejskie legendy głoszą, że to nawiedzone miejsce. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo
Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Charakterystycznych budynków miało powstać więcej

Budowę kompleksu zlecił Jerzy Ziętek jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Początkowo budynków miało być 28, lecz finalnie nie powstało ich aż tyle. Miały tam mieścić się sanatoria oraz ośrodki wypoczynkowe, do których mieliby dostęp pracownicy dużych firm. Zamysł zresztą powiódł się w przypadku części budynków, a co więcej, niektóre do dziś pełnią swoje funkcje bez zarzutu, lub zostało odrestaurowane i mieszczą się w nich luksusowe hotele i spa. Inne zaś spotkał gorszy los. Nie każdy budynek doczekał się rozsądnego zagospodarowania, część nawet nie ma właścicieli, co doprowadziło śląskie piramidy do upadku. To niewątpliwa strata, bowiem każdy budynek liczy 8 kondygnacji i około 200 pokoi, w których pierwotnie mieli spać kuracjusze.

Pluszowe podobizny gęsi Pipy zdominowały polskie stragany

Dziś jedno z sanatoriów w Ustroniu, “Maciejka” straszy pustkami, a wewnątrz fani urbexu mogą podziwiać nieskalaną nowoczesnością architekturę PRL-u. W latach 90. powstały nawet plany, jakoby bogaci ludzie chcieli zainwestować właśnie w “Maciejkę” i otworzyć na Śląsku luksusowe kasyno. Do tego jednak nie doszło, ze względu na uchwalone 1994 roku prawo. Stanowiło ono o tym, że w przypadku inwestycji hazardowych nie może brać udział kapitał zagraniczny, a pech chciał, że inwestorem miał zostać Amerykanin Antonio Reale.

Pojechałam do jednego z najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce.

Perły śląskiej architektury zostały zaprojektowane przez prawdziwe gwiazdy swojej branży

W latach 60. XX wieku planowano uczynić Ustroń jednym z najważniejszych i najlepszych miast uzdrowiskowych w całej Polsce. Miała być to również niepowtarzalna szansa na rozwój Śląska i wzbogacenie się regionu. Ogromnym jego atutem był dostęp do Wisły oraz bliskie położenie względem Szczyrku, który miał potencjał zostać narciarską i zimową stolicą całego województwa. Zresztą, do dziś jest to miejscowość ceniona przez miłośników sportów zimowych, a co roku roi się tu od turystów. Do realizacji tego ważnego pomysłu zatrudnione zostały ówczesne gwiazdy architektury, czyli Aleksander Franta i Henryk Buszko.

To oni są odpowiedzialni za budowę takich obiektów jak, chociażby osiedle Tysiąclecia w stolicy Śląska, Katowicach. Niestety, choć budynki nadal budzą podziw i zaciekawienie wśród ludzi, na nic zdały się próby uczynienia Ustronia głównym ośrodkiem uzdrowiskowym. Mimo to legenda “Maciejki” i reszty piramid nadal interesuje turystów i przyciąga fanów urbexu oraz miłośników architektury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolak, któremu dziękowało NASA i Elon Musk. Kiedyś był „gwiazdą” mema, teraz zabiegają o niego najwięksi
Następny artykułKoniec roku w szkole „u Kickiego”