A A+ A++

To już ostatnie dni na oglądanie wystawy Korzenie prezentującej prace korzenioplastyczne Stanisława Jakubowskiego. Unikatowe rzeźby kształtowane z korzeni to zarazem dzieła przyrody i wytwory zdolnych rąk artysty. Na potrzeby wystawy w brzeskiej bibliotece zostały udostępnione ze zbiorów prywatnych rodziny.

Wystawa jest dostępna dla odwiedzających do 31 stycznia 2024 r. w godzinach otwarcia biblioteki w sali wystawienniczo-odczytowej na II piętrze RCKB w Brzesku.

Po niemal czterech dekadach brzeska publiczność ponownie może oglądać korzenioplstyczne rzeźby autorstwa Stanisława Jakubowskiego. Wystawę tych niezwykłych prac zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku z inicjatywy rodziny w nawiązaniu do 25. rocznicy śmierci artysty. Przed laty, w 1985 r., wystawiane były w ratuszu, gdzie siedzibę miał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Brzesku, a w 2020 r. w Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Stanisław Jakubowski (1920-1998) – pochodził z Brzeska, gdzie zdobył zawód ślusarza. Jako dziewiętnastolatek zaciągnął się na ochotnika do wojska. Uczestniczył w kampanii wrześniowej jako żołnierz 5. Pułku Artylerii Ciężkiej, następnie przebywał w niewoli. Po wojnie i pracy na Ziemiach Odzyskanych, powrócił do Brzeska. Do emerytury pracował w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Po śmierci żony, Aleksandry, znalazł pocieszenie w twórczości artystycznej – korzenioplastyce. Zbierał korzenie drzew w lasach małopolskich, by następnie, inspirowany naturą, podkreślać ich kształty i kreować fantastyczne wizerunki posługując się powściągliwymi środkami: wygładzaniem, chropowaceniem albo nacinaniem, opalaniem lampą gazową czy elektryczną wypalarką oraz malowaniem lakierem bezbarwnym. Po dziecięciu latach miał już unikalną kolekcję niesamowitych dzieł korzenioplastycznych, które wystawił w 1985 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Brzesku. Nowych inspiracji poszukiwał do końca życia, zapełniając kolejne przestrzenie domu drzewną sztuką.

PiMBP w Brzesku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAukcje WOŚP 2024 w Łodzi. Poleć śmigłowcem i zostań szefem Manufaktury
Następny artykuł32. Finał WOŚP-u – spotkajmy się w Kinie „Sokół”!