A A+ A++

Miasto poszukuje firm, które podejmą się realizacji trzech parków kieszonkowych: na Wrzosach, Rubinkowie i Stawkach.

Prace nad pierwszymi parkami kieszonkowymi w Toruniu rozpoczęły się w 2021 roku, po przeprowadzonych wcześniej półrocznych konsultacjach społecznych. W ich wyniku powstała lista 23 lokalizacji preferowanych przez mieszkańców Torunia do realizacji w pierwszej kolejności – kliknij, aby poznać lokalizacje.

Nowe lokalizacje wskazywane przez mieszkańców będą sukcesywnie analizowane przez wszystkie niezbędne jednostki miejskie i realizowane przez Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia w następnych latach.

13 lipca 2022 r. zostało powtórnie opublikowane w przestrzeni publicznej zamówienie w trybie podstawowym z negocjacjami na realizację dwóch pierwszych toruńskich parków kieszonkowych:

Termin składania ofert mija 1 sierpnia 2022 r.

Z kolei 8 lipca 2022 r. zostało również uruchomione postępowanie na realizację parku kieszonkowego przy ul. Szuwarów/Tataraków na toruńskich Stawkach – przejdź do zamówienia. W tym przypadku oferty można składać do 25 lipca 2022 r.

Kilka wskazówek praktycznych:

  • Pomocy dla zainteresowanych oferentów w zakresie poręczenia wadialnego czy poręczenia należytego wykonania umowy i/lub rękojmi za wady i/lub gwarancji jakości może udzielić w prosty sposób Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych.
  • Aby uniknąć błędów natury formalnej w trakcie toczących się postępowań przetargowych, wszelkie wsparcie merytoryczne można na bieżąco otrzymywać w Wydziale Prawnym Urzędu Miasta Torunia lub poprzez Wydział Środowiska i Ekologii – tel. 56 611 87 79 lub 56 611 86 93.

Zachęcamy do składania ofert.


– Ideą dla toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie nie tylko bioróżnorodnych i sprzyjających adaptacji do zmian klimatu terenów zieleni – przyjaznych jego bywalcom i dostosowanych do ich potrzeb – ale również wykreowanie przyrodniczo-kulturowego szlaku tematycznego, nawiązującego do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, poprzez odkrywanie charakterystycznych ciekawostek z różnych stron naszego globu. Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu zostaje odpowiednio zaproponowana nazwa kraju, którego charakterystyczne symbole – odzwierciedlone m.in. w elementach małej architektury, czy kolorystyce roślinności – pozwolą jednocześnie wypromować innowacyjne założenia zieleniarskie Torunia poza granicami naszego kraju – wyjaśnia Anna Karmienko z Wydziału Środowiska i Ekologii.

Wśród aktualnie prowadzonych postępowań przetargowych znajdują się parki kieszonkowe, na terenie których odwiedzający będą mogli odkryć ślady trzech pierwszych krajów:

  • Park kieszonkowy „Szwajcarski Zakątek” – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej: dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąka z krokusami, ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, miniwodotrysk na wzór genewskiego Jet d’Eau czy alpinarium – nawiązujące do tematyki Szwajcarii.
  • Park kieszonkowy „Greckie Klimaty” – przy ul. Rydygiera: wzór w nawierzchni z motywem greckim, ceramiczne donice w kolorze niebieskim dominującym w przestrzeni Grecji, z przeznaczeniem na zieleń. Zieleń wzbogacą również: drzewa formowane w postaci „zielonego parasola”, lawenda czy rozmaryn lekarski – nawiązujące do tematyki Grecji. Integrację wśród mieszkańców wzbogacą: zbiorniki wodne z wodotryskami, biblioteczka plenerowa – tj. miejsce mające służyć wymianie książek między mieszkańcami, czy szachy terenowe. Park będzie spełniał równocześnie rolę tzw. „Ogrodu Społecznego” (na wzór tego, jaki powstał właśnie w 3 etapie rewitalizacji Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu), gdzie mieszkańcy będą m.in. dysponowali własną przestrzenią do samodzielnego zagospodarowania zielenią. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy „Relaksu” (ciszy) i „Integracji”.
  • Park kieszonkowy „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków: drewniane chodaki holenderskie jako donice dla zieleni lub element małej architektury, ogród deszczowy z małym wiatrakiem na wzór holenderski, ławka interaktywna opowiadająca ciekawostki o Holandii – nawiązujące do tematyki Holandii. Funkcję krajoznawczo-edukacyjną będą podkreślały tablice informacyjne, tj. tablica wskazująca na wybrane treści charakterystyczne dla Holandii oraz tablice typu eko-memory – przedstawiające m.in. świat roślin i zwierząt – dobranych zgodnie z życzeniem mieszkańców i Rady Okręgu Stawki do nazw ulic znajdujących się w tej części miasta.

Innowacyjności toruńskim parkom kieszonkowym mają dodać również takie elementy zagospodarowania i urządzenia zieleni, które nie tylko poszerzą możliwości rekreacji i wypoczynku – w postaci tematycznego terenu zieleni z funkcją przyrodniczą i edukacyjną, ale również będą sprzyjały adaptacji do zmian klimatycznych czy wprowadzały rośliny zawierające substancje zwane fitoncydami – o charakterze bakteriobójczym, grzybobójczym i hamującym rozwój wirusów – np. grody deszczowe, ogrody ziołowe czy łąki kwietne.

Realizacja projektów ma na celu przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowników tych terenów. Bardzo ważną innowacją jest wprowadzenie do projektów wszystkich parków kieszonkowych zautomatyzowanego system nawadniającego do całorocznej pielęgnacji i utrzymania nasadzeń.


Przypomnijmy, że do czerwca 2022 r. wykonanych zostało 6 kompletnych dokumentacji projektowych dla nieurządzonych do tej pory nowych terenów zieleni przy ulicach:
PK 1 – Zagonowa/Narcyzowa “Szwajcarski Zakątek”
PK 2 – Rydygiera “Greckie Klimaty”
PK 3 – Szuwarów/Tataraków “Zacisze Holandii”
PK 4 – Artyleryjska/Strzałowa “Fiński Relaks”
PK 5 – Polna/Strehla/Fieldorfa Nila “Francuskie Inspiracje”
PK 6 – Matejki/Słowackiego “Litewska Ojczyzna”

Dokumentacje te są podstawą do ogłoszenia przetargów na realizację robót budowlanych na tych terenach.

Wizualizacja parku kieszonkowego przy ul. Tataraków/Szuwarów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł18 lipca ruszy wypłata wyprawki szkolnej z programu „Dobry start”
Następny artykułKurki – jak skutecznie je oczyścić?