A A+ A++

Dwór w Przeczycy został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Murowany budynek położony niedaleko kościoła, przy drodze do Jodłowej był własnością rodziny Kaczorowskich.

Budynek posiada piętro, a od strony frontowej ozdobny portyk. Nad głównymi drzwiami umieszczono ozdobny napis ułożony przez ostatniego właściciela Włodzimierza Kaczorowskiego: „Szanuj Przeszłość. Przyszłość oddaj Bogu. Uczciwie pracuj na rodzinnym progu!”
Podczas odbierania majątku rodzinie Kaczorowskich w 1945 roku napis ten został zatynkowany i dopiero po kilkudziesięciu latach odtworzyli go członkowie wiejskiej „Solidarności”. W nienaruszonym stanie mimo zawieruchy wojennej i trudnych czasów po II wojnie światowej pozostał umieszczony na budynku herb (trzy włócznie) oraz orzeł w koronie.

Właściciel dworu i majątku w Przeczycy Włodzimierz Kaczorowski,
urodził się w 1870 r. Majątek objął w posiadanie po swym ojcu Henryku, który był m.in. fundatorem czteroklasowej szkoły w Przeczycy. Jako zachętę dla mającego objąć posadę nauczyciela w tej szkole oddał ze
swych gruntów 3 morgi pola. Jego syn Włodzimierz Kaczorowski który miał opinię człowieka wielkiej dobroci i utrzymywał bardzo przyjazne relacje z okolicznymi chłopami i udzielał wiejskiej ludności niezbędnej pomocy rozwinął szkołę do siedmioklasowej.

Włodzimierz Kaczorowski był także kolatorem przeczyckiego kościoła: ufundował razem ze swoją siostrą Aldoną trzy witraże oraz ofiarował w 1930 roku do kościoła duży obraz Serca Jezusowego własnego autorstwa (Włodzimierz był malarzem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych). Dziś ten obraz znajduje się w bocznym ołtarzu świątyni.

2 lutego 1945 roku rodzina Kaczorowskich została wyrzucona przez władze komunistyczne z majątku Przeczyca.

„Kaczorowscy otrzymali rozkaz opuszczenia domu w przeciągu dwóch godzin. Nie nie pozwolono im wówczas niczego ze sobą zabrać, nawet rzeczy osobistych. Była ostra śnieżna zima. Opuszczający dom rodzinny Włodzimierz Kaczorowski miał wtedy 75 lat. W zapadającym zmroku wraz z żoną Olgą szukał schronienia u zamężnej z lekarzem Edwardem Leją (1908–1986) córki Anny Danuty w Jodłowej. W 1945 r. Edward Leja założył w Jodłowej środek zdrowia, a w rok później izbę porodową. Z konieczności pełnił funkcję internisty, chirurga, pediatry i położnika. Pragnął powrócić do Kościana, gdzie praktykował przed II wojną światową, specjalizując się w neurologii psychiatrii, pełniąc funkcję lekarza, a później prymariusza w sanatorium neurologiczno-psychiatrycznym. Wobec sprzeciwu władz wojewódzkich osiadł w Jaśle. Zmarł 23 XII 1986 r. Na własne życzenie został pochowany w Przeczycy. Na grobowcu umieszczono tablicę z napisem: Edward Leja – lekarz medycyny – psychiatra – żołnierz 1939 r. – kapitan AK – wierny Bogu, Ojczyźnie i etyce lekarskiej” – napisał o historii rodziny Kaczorowskich z Przeczycy w jednym ze swoich artykułów prof. Włodzimierz Kaczorowski.

Po przymusowym opuszczeniu z majątku w Przeczycy Włodzimierz Kaczorowski przeniósł się do swej córki w Jaśle, gdzie zmarł w 1952 r.. Został pochowany zgodnie z życzeniem na cmentarzu w Przeczycy w grobowcu rodzinnym w którym spoczęła także jego żona Olga Kaczorowska (1891-1960).

W latach 60 XX wieku do dworku zostaje przeniesiona szkoła podstawowa im.  ks. dra Józefa Jałowego i do dzisiaj ma tutaj swoją siedzibę.

Spichlerz z zawalonym dachem fot. W. Topolski 2020

W bezpośrednim sąsiedztwie dworu, kilkanaście metrów od niego znajdują się resztki zabudowań gospodarczych m.in. murowany spichlerz na którym w połowie czerwca br. zawalił się dach. Dwór otacza park krajobrazowy ze starym drzewostanem. W pierwotnym zespole dworskim z II połowy XIX wieku obok dworu znajdowała się stajnia, piwnica, obora i drewniany spichlerz plebański.

Zdjęcia i film dworu Kaczorowskich w Przeczycy dzięki uprzejmości Pana Włodzimierza Topolskiego
Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl w 2020 roku

Zdjęcia i film dworu Kaczorowskich w Przeczycy dzięki uprzejmości Pana Włodzimierza Topolskiego

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFormula Drive – doświadczenie inne niż wszystkie
Następny artykułWojsko jedzie na wschód