A A+ A++

Do 1 marca można zgłaszać uwagi do nowelizacji ustawy dotyczącej sprawozdawczości platform cyfrowych – poinformował w środę resort finansów. Projektowane przepisy zakładają, że operatorzy platform będą przekazywać szefowi KAS informacje o sprzedawcach, którzy zawierali transakcje za pośrednictwem ich platform.

Platformy cyfrowe będą przekazywać KAS informacje o sprzedawcach. Rząd opublikował projekt
fot. Stanisic Vladimir / / Shutterstock

W środę na stronach RCL opublikowano projekt noweli ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Resort finansów przekazał, że uwagi do projektu można zgłaszać do 1 marca br.

Cytowany w komunikacie MF dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz wyjaśnił, że do konsultacji publicznych zaproszono ok. 100 podmiotów i związków zrzeszających podmioty rynkowe. Nowe przepisy wdrażać będą postanowienia unijnej dyrektywy DAC7.

Projektowana nowelizacja zakłada, że operatorzy platform cyfrowych będą przekazywać szefowi KAS informacje o sprzedawcach, którzy zawierali transakcje za pośrednictwem ich platform. Poza informacjami pozwalającymi na identyfikację operatora platformy chodzi m.in. o dane identyfikacyjne sprzedawcy, wynagrodzenie, jakie uzyskał za pomocą platformy czy dane o jego rachunku finansowym.

Lachowicz wskazał, że obecnie operatorzy platform cyfrowych są zobowiązani do przedstawiania informacji i danych dotyczących sprzedawców na żądanie organów w ramach toczących się postępowań. “Po wejściu w życie konsultowanej ustawy przekazywanie danych będzie odbywało się w ustrukturyzowany sposób, dzięki czemu organy podatkowe w wielu aspektach nie będą musiały indywidualnie zwracać się o ich przekazanie. W efekcie znacząco zostanie ograniczona szara strefa działalności za pośrednictwem internetu” – wskazał przedstawiciel MF.

Resort tłumaczy, że nowe przepisy ułatwią też wymianę informacji między krajami Unii Europejskiej. “Operator, działający w kilku krajach członkowskich, będzie mógł przekazać dane o sprzedawcach tylko w jednym państwie. Ważne jednak, by poinformował o wybranym państwie organy podatkowe we wszystkich innych krajach, w których działa (w przypadku operatorów z Unii Europejskiej) lub zarejestrował się w jednym z państw członkowskich (jeśli jest operatorem z państwa spoza Unii Europejskiej, które nie ma zawartej odpowiedniej umowy z krajami członkowskimi). Państwa członkowskie Unii Europejskiej wymienią się wówczas informacjami między sobą” – wyjaśniono.

Dodano, że zgodnie z nowymi przepisami raportowaniu nie będą podlegać sprzedawcy, którzy zawarli w okresie sprawozdawczym mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, jeżeli ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło 2 tys. euro. “Ma to na celu wykluczenie okazjonalnych sprzedaży, najczęściej prywatnych rzeczy jak ubrania lub książki” – podkreślono.

Resort zapowiedział, że w trakcie konsultacji planowane są spotkania z przedstawicielami rynku. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających
Następny artykułMorawiecki: Wizyta Tuska w Moskwie spowodowała tragiczne wydarzenia