A A+ A++

Co prawda projekt wicepremiera Jacka Sasina o opodatkowaniu nadmiarowych zysków trafił do kosza, ale portugalski gigant energetyczny dopatrzył się zaszycia podobnych przepisów w ustawie o mrożeniu cen energii przyjętej jesienią 2022 r. I zapowiada kroki prawne. O sprawie informuje “Rzeczpospolita”. 

Podatek od nadmiarowych zysków zaszyty w innej ustawie? Gigant zapowiada kroki prawne
Podatek od nadmiarowych zysków zaszyty w innej ustawie? Gigant zapowiada kroki prawne
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W październiku rząd zrezygnował z procedowania proponowanego przez wicepremiera Sasina 50-procentowego podatku od nadmiarowych zysków największych polskich firm, ponieważ projekt budził liczne kontrowersje. Obowiązek uiszczenia daniny miał ciążyć na przedsiębiorcach, których marża zysku brutto za 2022 r. była większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku miały przekroczyć 13 mld zł.

“Będziemy się przyglądać reakcji spółek energetycznych i decydować. Nie chcemy zrobić żadnemu przedsiębiorcy żadnej krzywdy” – mówił wtedy wicepremier Sasin. I dodawał: “Wszyscy oszczędzamy, działania są podjęte już i na etapie prawnym, bo przypomnę, że rozporządzenie, które jest do ustawy dot. zamrożenia cen energii, przerzuca pewną, znacząca, część kosztów tego zamrożenia na spółki energetyczne, redukując ich zyski”.

EDP zapowiada kroki prawne

Portugalski gigant energetyczny poprzez swoją spółkę zależną EDP Renováveis (EDPR) zwraca uwagę, że polskie przepisy (podobne wprowadziła też Rumunia) wprowadzone w ustawie o zamrożeniu cen energii są niezgodne z polityką Rady UE. “Mechanizmy limitów cen maksymalnych powinny być stosowane wyłącznie w odniesieniu do zrealizowanych przychodów rynkowych, w efekcie nadzwyczajnie wysokich cen energii będących następstwem agresji Rosji na Ukrainę” – zauważa.

„Jest to konieczne, aby nie zaszkodzić producentom energii, którzy w rzeczywistości nie odnoszą korzyści z obecnych wysokich cen energii elektrycznej. (…) W tym kontekście rządy Rumunii i Polski wprowadziły niedawno mechanizmy opodatkowania w celu ograniczenia przychodów generowanych przez producentów energii odnawialnej i innych uczestników rynku” – podkreśla firma.

“EDP będzie podejmować wszelkie działania prawne, aby przyczynić się do przywrócenia sprawiedliwego porządku prawnego, który może wesprzeć bardzo potrzebne inwestycje w odnawialne źródła energii w tych krajach i w UE” – informuje EDP w komunikacie.

Źródło:

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji – podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.
Telefon: 606 861 086

Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł „Dzieciom na Kresach” – Bocheńscy Patrioci podsumowali mikołajkową akcję ZDJĘCIA
Następny artykułHodowcy gołębi pocztowych z Kolna podsumowali sezon lotowy 2022