A A+ A++

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, ale chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe – poinformowała w poniedziałek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Pokaźny zastrzyk finansowy dla powiatów ze zwolnieniami grupowymi
fot. Bartolomiej Pietrzyk / / Shutterstock

W poniedziałek na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego wysłuchano informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o stanie prac nad bieżącymi inicjatywami.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest najlepsza od 30 lat. “Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej” – powiedziała ministra.

Dodała, że według ostatnich danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 2,9 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wynosi 5,9 proc.

Dziemianowicz-Bąk odniosła się także do doniesień o zwolnieniach grupowych w polskich firmach. Jak stwierdziła, nie jest to zjawisko wyjątkowe, ale zawsze musi budzić uważność resortu pracy.

“W całym 2023 r. pracodawcy zgłosili zamiar zwolnienia grupowego 30 tys. pracowników. Zwolnili jednak 17 tys., bo te zgłoszenia i zapowiedzi nie zawsze, a najczęściej wcale, nie idą w parze z liczbą faktycznych zwolnień” – wskazała ministra.

Zapewniła, że MRPiPS na bieżąco monitoruje informacje o zwolnieniach w Polsce. “Sytuację oceniamy jako stabilną, pewną i jako optymistyczną, patrząc na niski wskaźnik bezrobocia. Jednocześnie chcemy dmuchać na zimne. Dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są takie zwolnienia grupowe” – poinformowała Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że środki będą mogły być przeznaczone przez powiaty na takie działania jak pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla pracodawcy, będą to środki na rozpoczęcie własnej działalności, czy na kwestie związane z poszerzaniem kwalifikacji.

“Te środki będą mogły być wykorzystywane wtedy, gdy zajdzie taka konieczność, ale chciałabym podkreślić, że tej konieczności na ten moment nie dostrzegamy” – zaznaczyła.

Szefowa MRPiPS przypomniała także o ostatnich działaniach legislacyjnych. Wymieniła m.in. projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, projekt w sprawie sygnalistów, projekt o dodatkowej waloryzacji rent i emerytur, regulację dotyczącą podwyższenia zasiłku pogrzebowego.

Ministra wskazała też na przyjęcie przez rząd projektu w sprawie programu “Aktywny rodzic”. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ jann/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat wieluński: niespodziewana koalicja radnych PiS i PSL
Następny artykułОбновить данные за 60 дней: аналитики спрогнозировали, справится ли с этим ТЦК Киева